Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kde buší srdce Patagonie

056-001.jpg
Martin Loew, Úterý, 31. října 2006
Monumentální skalní věže vypínající se téměř dva tisíce metrů nad azurovou hladinu ledovcového jezírka. Východ slunce, který šedé stěny těchto věží rozzáří omamným svitem zlatavého jantaru. Divoké bystřiny s průzračnými lagunami. Prales pokroucených věkovitých pabuků, pod nimiž roste záplava červených bobulí chaura.

Ledovec Grey je jedním ze splazů táhnoucích se z obřího kontinentálního ledovce Campo de Hielo Sur. T en pokrývá přes 16 tisíc km2 andských hřebenů na pomezí Chile a Argentiny. Z čela ledovce se co chvíli odlamují kry, které pak plují po hladině Lago Grey, jehož pláž je poseta různobarevnými balvany, které tam ustupující ledovec kdysi zanechal. Povrch ledovce Grey není navzdory jeho názvu šedý, ale fantasticky modrý. Je rozbrázděn tisíci hlubokými puklinami. Bujný patagonský prales se ledovce téměř dotýká, což je neklamnou známkou zatím jen nepatrného zmenšování ledovců v této oblasti.

Každé jezero má v Torres del Paine jinou barvu. Lago Grey pod stejnojmenným ledovcem je na rozdíl od ledu opravdu šedivé, zatímco Lago Pehoé (nahoře) svítí neuvěřitelnou azurovou. Lago Nordenskjšld, nad kterým se vypínají dvoubarevné skalní špice Los Cuernos, je pro změnu sytě modré. Barevné spektrum v parku rozveselují květy „ohňového keře“ Notro či docela chutné bobule Chaura, připomínající naše brusinky.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články