Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Každoroční radost i obavy

155-000.jpg
Regina Rothová, Pondělí, 2. června 2008
Po dlouhé zimě se netrpělivě těšíme na jarní příděl slunečních paprsků, v hlavě máme myšlenky na letní dovolenou. Hlavně si chceme užít teplo a lechtivé paprsky slunce! Má to však svá vážná ale.

Každý máme pihy, mateřská znaménka a drobné nedostatky, které nepůsobí příliš esteticky, ale život neohrožují.

Vlivem jinak blahodárných slunečních paprsků se ale tato situace může změnit. Drobné znaménko může být místem růstu nádoru.

Špatné i dobré

Nezhoubné nádory rostou v místě vzniku, stlačují okolní tkáně, ale nevrůstají do nich a neničí je.

V průběhu let se pomalu zvětšují, ale nejsou nebezpečné. Odstraňují se hlavně chirurgicky, vyříznutím nebo abrazí (seškrábnutím, obroušením), mohou být zmrazeny, někdy lze využít laser.

Zhoubné nádory jsou variantou podstatně nepříznivější – rostou velmi rychle, agresivně, metastazují (pronikají) do okolních tkání a ničí je. Naruší stěny cév a šíří se organismem cévní a mízní cestou do lymfatických uzlin a vnitřních orgánů. V konečném důsledku mohou vést až ke smrti.

Bazocelulární karcinom – bazaliom – postihuje obvykle starší lidi, vyskytuje se na obličeji, hlavě, horních partiích trupu.

Spinocelulární karcinom – spinaliom – se objevuje na různých částech těla, většinou právě v kůži u starších lidí. Je velmi agresivní v místě výskytu, může i metastazovat. Maligní melanom neboli nádor z pigmentových buněk je nejvzácnější, ale zároveň nejnebezpečnější. Může se vyskytnout kdekoli na těle, nejčastěji jsou to plochy, které se opalují nárazově. Vzhledem k tomu, že je velmi jasně patrný na první pohled (je barevný, uložený na kůži), může být zachycen v raném stadiu, tedy s velkou nadějí na úspěšnou léčbu.

Jak nádor objevit?

Nejčastějším varovným příznakem jsou jakékoli změny útvarů a výrůstků na kůži. Zvětšující se barevné skvrny, měnící tvar, charakter, barvu a vyrůstající nad povrch kůže mohou představovat melanom. Nehojí se vám drobné či větší ranky, boláky svědí, mokvají, krvácejí? Může se jednat o bazaliom či spinaliom, v lepším případě o takzvaný přednádorový stav (keratózy). Obecně je známé, že pokud se zvětšuje počet mateřských znamének a ta mění tvar a velikost, je dobré navštívit odborníka. Nejrizikovějšími oblastmi jsou obličej, krk, paže – tato místa vystavená časté sluneční expozici.

Prevence na prvním místě

Nejdůležitější je problémům předcházet: chránit se před slunečním zářením. Je zjištěno, že nadměrná opakovaná expozice UV záření patří mezi základní příčiny vzniku kožních nádorů (bazaliomu a spinaliomu) a opakované spálení kůže je rizikovým faktorem pro melanom. K dalším příčinám patří snížení imunity, virové infekce, působení karcinogenních látek, chronické dráždění konkrétní oblasti.

Lidé se světlou pokožkou (takzvané fototypy 1 a 2), zrzavými či blond vlasy (a především děti) by se měli důsledně chránit před slunečními paprsky. Někdy se zvýšení výskytu kožních nádorů připisuje i změnám v „rekreačních“ návycích: cestujeme víc za sluncem v zimním a předjarním období, kdy na expozici UV záření není pokožka připravená, nedostatečně ji chráníme i na horách, kde jsou paprsky stejně intenzivní jako u moře! Exotické kraje, sport na přímém slunci v nedostatečném oblečení (ramena a záda jsou stejně zranitelná jako obličej), to vše je chování, které přispívá k nemocem kůže. Měli bychom důsledně dbát na zvýšenou ochranu především mezi 11. a 15. hodinou, tělo pečlivě chránit oděvem, na pokožku aplikovat krémy s dostatečně vysokým UV faktorem (nejméně 30, nejlépe 50+, alespoň na obličej, krk, uši), nezapomínejme také na kvalitní sluneční brýle.

Jako u každého onemocnění je třeba i u kožních nádorů při jakýchkoli pochybách navštívit lékaře co nejdřív. Především dbejte na odhalování podezřelých znamének a skvrn u dětí, vždy je totiž větší šance na rychlé vyléčení při včasném záchytu. Nejlepší metodu léčby volí lékař na podkladě více faktorů dohromady (typ nádoru, lokalizace, věk pacienta a jeho celkový stav). Základním pravidlem je, že pokud je nádor zachycen v počátečním stadiu, znamená jeho odstranění vyléčení pacienta.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články