Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kauza pes

010-000.jpg
Milan Vodička, Úterý, 12. května 2009
Ve chvíli, kdy jsem zasedal k počítači, abych napsal něco o hladu rozvojového světa, útlaku žen v Afghánistánu nebo abych konečně vyřešil oteplování, stalo se něco zásadního, co zcela změnilo vše včetně tohoto textu. Agentura AP, jedna ze dvou největších na světě, právě oznámila, že první kniha o psu jménem Bo, štěněti Obamových, vyjde za několik dnů.

Protože je to významná zpráva, vydala ji samozřejmě Česká tisková kancelář. A proto věnujeme štěněti portugalského vodního psa i toto fotoohlédnutí. Je totiž dokladem zblbnutí světa. Uvědomil jsem si to už dřív, kdy se Bo ještě nejmenoval Bo a nebyl dokonce ani v Bílém domě.

Zato Barack Obama byl v Praze. Nějaký americký deník napsal, že když si prezident tiskl ruce s posluchači po svém projevu na Hradčanech, kdosi mu položil jedinou otázku toho dne. Neptal se ho, jestli tady bude stát radar, jak se mu Praha líbí nebo jestli by mu na chvíli nepůjčil jaderný kufřík.

Ten člověk se zeptal nejmocnějšího muže světa, kdy už konečně koupí psa, kterého slíbil dcerám.

Zřejmě mu to zcela vážně leželo na srdci. Když se člověk z ničeho nic octne tváří v tvář americkému prezidentovi, potřese si s ním rukou a navíc v takové atmosféře je – aspoň předpokládám – v jakémsi rauši a moc mu to nepřemýšlí. Vypadne z něj buď nějaká banalita („Jak se vám líbí Praha?“, „Good Luck, Mr. President!“), nebo něco, co ho opravdu tíží a má toho už týdny plnou hlavu. Třeba: „Kdy už konečně koupíte toho psa?“ Zhloupnutí je rys doby. Když Obama přijížděl do Prahy, média mnohem víc, než co tady bude říkat, řešila to, kde bude bydlet (bude to Hilton, nebo americká rezidence?) a kam půjde s manželkou na „romantickou večeři“ (restaurace U Zlaté studně, nebo Hilton?).

Tohle není žádná česká specialita. Pejska Bo fotily při prvním venčení desítky fotoreportérů. Média sledovala průběh „kauzy pes“ od samého začátku, vlastnosti portugalského vodního psa rozebírala stejně jako Obamovu afghánskou politiku a na BBC štěně Obamových hodnotil člověk označený jako „cvičitel psů celebrit“.

Nevím, co to přesně znamená. Může to znamenat, že cvičí psy patřící celebritám. Ale také to mohou být psi, kteří se stali celebritami. Pokud ovšem Bo není něco víc než nějaká obyčejná celebritka…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články