Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Katyňské prokletí

10-1.jpg
Milan Vodička, Pátek, 14. května 2010
V téhle rubrice by měly být příjemnější věci, ale tentokrát nejde jinak: letecké neštěstí během několika vteřin připravilo Polsku druhou Katyň. Je to, jako by tohle místo hrálo s Poláky nějakou zlomyslnou hru. Sověti zde na přímý příkaz Stalina chladnokrevně postříleli na čtyři tisíce z více než dvaceti tisíc zajatých důstojníků, kteří byli v roce 1940 na území SSSR pozabíjeni. Katyň dala všem těm masakrům společné jméno.

Není to však jediná zarážející podobnost. Pro Polsko byl jeho důstojnický sbor výkvětem národa, a tak byla tehdy v Katyni a na dalších popravištích v Sovětském svazu vyvražděna polská elita. Teď se historie svým způsobem krutě opakuje. Na palubě letounu nebyl jen prezidentský pár, ale téměř celé vrchní velení polské armády a mnoho politiků. Katyň opět setnula hlavy polské elitě.

Neuvěřitelnost faktu, že náhle zahynul polský prezident Lech Kaczynski, je ještě jako tlustým černým fixem zvýrazněna tím, že se to stalo zrovna v Katyni. A navíc přesně po sedmdesáti letech. Vypadá to jako dodatečná sloka k recitativu Sto let, jenž kdysi shrnoval zarážející shody týkající se atentátů na Lincolna a Kennedyho. Kromě jiného: jejich jména i jména jejich vrahů měla stejně písmen, tajemník prezidenta Lincolna se jmenoval Kennedy a tajemník prezidenta Kennedyho se jmenoval Lincoln, jejich nástupci se v obou případech jmenovali Johnson a tak dál. Bylo toho hodně a šel z toho mráz po zádech. Text končil slovy: Je všechno jenom náhoda?

Něco podobného napadlo člověka při této zprávě také. Neštěstí v Katyni je obrovský šok nejen pro Poláky – včetně těch, pro něž byl Kaczynski kontroverzním prezidentem, ale i pro nás v cizině. Je to totiž zpráva z rodu neuvěřitelných: člověk má tendenci podvědomě si myslet, že lidé v nejvyšších funkcích jsou téměř nesmrtelní.

Ale není to tak, proto například Američané dobře vědí, proč nechtějí pouštět prezidenta a viceprezidenta do jednoho letadla. Tady to byla sice nešťastná shoda náhod, ale katyňská symbolika přímo vnucuje divoká vysvětlení. Ať dopadne vyšetřování jakkoli, teorie vyznavačů spikleneckých vysvětlení budou žít navždy.

Polsko má totiž se smrtí svých vůdců při leteckém neštěstí už jednu zkušenost. Roku 1943 zahynul při startu letadla v Gibraltaru šéf polské exilové vlády a vrchní velitel polských ozbrojených sil generál Sikorski. Mnoho Poláků dodnes věří, že za tím byly čísi temné rejdy. A navíc, že i za jeho smrtí bylo to strašné slovo Katyň. Jedním z motivů pro odstranění Sikorského podle nich bylo to, že tvrdě žádal vyšetření masakru v Katyni, a tak se stal nepohodlným pro vztahy Spojenců se Stalinem. Teď polské katyňské trauma dostalo novou vrstvu. Je všechno jenom náhoda? ptá se člověk, i když ví, že nic než náhoda a osud v tom nebyly. Ale ty souhry jsou neuvěřitelné.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články