Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kailašové záhadný národ v zajetí Islámu

058-001.jpg
Marian Golis, Středa, 2. května 2007
Severozápadní Pákistán, město Čitrál uprostřed vysokých hor. Na pozadí mešity Šahi se tyčí mohutný masiv Tirič Mír, nejvyšší v pohoří Hindúkuš. Život v muslimském Čitrálu vypadá stejně jako v kterémkoli jiném pákistánském městě.

Pokud však cizinec nasedne do některého z džípů směřujících do jednoho ze tří údolí, ležících pětadvacet kilometrů jižně od Čitrálu, dostane se mu možnosti objevit naprosto odlišný život. Ocitne se ve světě Kailašů. Přenese se do zcela jiné země. Do země, kde žijí zvláštní lidé ukrytí ve stínu mohutných hor. Tradiční závoje dívek a žen vystřídají barvy, ozdoby a krajky. Malebná údolí jsou plná života. Kailašové obývají pouze tři údolí pohoří Hindúkuš v severozápadním Pákistánu. V nadmořské výšce dvou tisíc metrů, v údolích Rumbur, Bumboret a Birir, žijí pouhé tři tisíce těchto zvláštních obyvatel. S okolním muslimským světem mají jen málo společného. Typická je pro ně světlá pokožka, světlé oči, a často dokonce i světlé vlasy. Dívky odmalička nosí bohatě zdobenou pokrývku hlavy, pestré šaty a na krku spousty barevných korálků.

Původ Kailašů je dodnes opředen tajemstvím. Zatím se nikomu nepodařilo jednoznačně prokázat, odkud přišli. Údajně se jedná o potomky řeckých vojsk, která tudy táhla s proslulým vojevůdcem Alexandrem Velikým. Kailašové, ale i sami Řekové věří, že se jedná o Alexandrovy přímé potomky. Testy DNA tuto velice pravděpodobnou teorii ovšem nepotvrzují. Původ Kailašů tak stále zůstává jedním z tajemství tohoto světa.

Víra, zvyky a tradice Kailašů se naprosto liší od okolního světa. Kailašové uctívají několik bohů, podobně jako tomu bylo ve starém Řecku. Ženy sdílejí stejný prostor s muži. Mladí se mohou zamilovat a nechat se oddat. Celé vesnice společně během roku slaví různé svátky. V údolích stále panuje uvolněná atmosféra a mnozí z jejich obyvatel tento svět, uzavřený mezi vysoké štíty okolních hor, nikdy neopustí.

Mužská část etnika je vzhledem jen těžko rozeznatelná od jiných muslimů žijících v okolí. Většinou nosí stejný oděv jako ostatní Pákistánci. Tvoří ho shalwar kamiz (volné kalhoty a dlouhá košile). Údolí Kailašů jsou jedinými místy v Pákistánu, kde se vyrábí a legálně pije alkohol – pálí se tady z hroznového vína a pak odtud tajně v malém množství putuje i do dalších pákistánských oblastí.

Kailašské domy jsou dřevěné a terasovitě uspořádané. V každé vesnici je minimálně jeden velký dům s názvem bashali. Tam se musí vždy uchýlit každá žena v období menstruace, ale také v době porodu.

Svět Kailašů je rozdělen na čistý ( onjesta) a nečistý ( pragata). Celý život tohoto etnika se podle toho řídí. Čisté jsou například kozy, šamani, voda nebo vrcholky hor. Bez ohledu na to, jak Kailašové svůj svět rozdělují, mu nemůžeme upřít pohostinnost, upřímnost a naprostou čistotu. Stačí jen vzhlédnout z malebných údolí od křišťálových potoků směrem k vrcholkům hor a člověk spatří nejenom krásnou a čistou přírodu, ale i čistou lidskou duši.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články