Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Jižní Tyrolsko: Italská pohoda a německý komfort

122-000.jpg
Marie Frajtová, Úterý, 31. října 2006
Italsky Alto Adige, německy Südtirol, česky Jižní Tyrolsko. Slunce tu prý svítí tři sta dní v roce. Na otázku, kdy tedy sněží, mají Jihotyrolané jednoduchou odpověď: v noci.

Přestože jsme v Itálii, mluví se tu převážně německy. Může za to celkem nedávná historie, bývalé rakouské Tyrolsko zabrala po porážce v první světové válce Itálie. Region si však zachoval svébytný charakter, ve kterém se mísí vlivy obou kultur. I to je důvod, proč se Jižní Tyrolsko stalo oblíbenou turistickou destinací. Jezdí se sem hlavně kvůli unikátnímu lyžařskému regionu Dolomiti Superski spojujícímu dvanáct lyžařských center. Nabízí 1220 kilometrů sjezdovek, které lze projet s jednou permanentkou. Mezi letošní novinky patří třeba možnost výpočtu sportovní výkonnosti přes skipas. Stačí zadat číslo permanentky na webové stránky areálu a objeví se informace o ujetých kilometrech, překonané nadmořské výšce či použitých lanovkách. Přestože jihotyrolská lyžařská centra nabízejí lyžování na špičkové úrovni, zachovávají si malebný rustikální ráz a poklidnou atmosféru ideální pro rodinnou dovolenou. Pakliže selže rčení o stále slunečném počasí a dostatku sněhu, nastupují sněžná děla z místní provenience. Celých 60 až 80 procent technických zařízení na umělý sníh na světě pochází právě z Jižního Tyrolska.

Kronplatz patří k nejvyhledáva­nějším střediskům Dolomiti Superski. Horu připomínající spletenou housku z jednotlivých sjezdových tratí máloco předčí: lyžaři a snowboardisté tu objeví devatenáct kabinových lanovek, šest sedaček, šest vleků a více než 100 km sjezdovek s dlouhými sjezdy. Mezi nejznámější adrenalinové černé tratě patří pětikilometrová Sylvester a její širší, zato ještě prudší sousedka Hernegg nebo červená sjezdovka Valadora mířící do Olangu. Je to široká prostorná dálnice, která nabízí ideální podmínky pro carverové lyžování. Z vrcholu Kronplatzu se otevírá úchvatný výhled do okolí: ze severu je hora chráněna třítisícovým hřebenem Zillertalských Alp, jižní obzor vyplňují členité vrcholky Dolomit včetně nejvyšší hory Marmolady. Sjezdovky vedou na Kronplatzu do všech světových stran, díky tomu se dá celý den sportovat na sluníčku.

Středisko Obereggen leží na úpatí masivu Latemar. Ve výšce 1550 až 2500 metrů nad mořem nabízí 50 km tratí všech stupňů náročnosti. Černá sjezdovka Zanggberg v areálu Ski Center Latemar měří dva a půl kilometru a svým sklonem 58 stupňů patří mezi nejnáročnější tratě v celém Jižním Tyrolsku. Kvalitní podmínky tu najdou i snowboardisté. Ve zdejším snowparku mají k dispozici U-rampu, z níž se otevírá výhled na celý masiv Latemaru. Obereggen nabízí i noční sportovní vyžití. Třikrát týdně si zde můžete zalyžovat nebo zasáňkovat na trase Obereggen -Oberholz, a to od 19.00 do 22.00 hodin. Jízda na sáňkách si získává stále větší oblibu a v noci může znamenat pěkný adrenalin.

Malý, ale malebný

Menší, zato však malebná oblast Taufer Ahrntal vznikla v 90. letech spojením několika obcí rozmístěných kolem Speikbodenu, Klausbergu a Reinu. Hlavními středisky jsou Klausberg a Speikboden a nabízí 40 kilometrů sjezdovek a 80 kilometrů běžeckých tratí, z nichž se čtyřicetikilo­metrová část táhne ve vyšších oblastech Kasernu, Reinu, Weissenbachu a Mühlwaldu. V oblasti je neustále dostatek sněhu, sezona zde začíná začátkem prosince a končí v polovině dubna. Klausberg letos otevírá novou osmimístnou sedačkovou lanovku „K2“.


Slavní rodáci

Je to pestrá směsice: z Jižního Tyrolska pochází horolezec Reinhold Messner či tajemstvím zahalený nejstarší muž na světě Ötzi. Pobýval tady i český novinář a satirik Karel Havlíček Borovský. Do Brixenu (Bressanone) byl internován v roce 1851 a strávil tu čtyři roky, během kterých napsal Tyrolské elegie, Krále Lávru a Křest svatého Vladimíra. Údajně pobýval v elegantním hotelu Elefant.

Slavný horolezec Reinhold Messner, který má na kontě nejvíc výstupů na osmitisícovky bez použití kyslíkových přístrojů, dodnes žije ve svém rodném regionu. Otevřel zde čtyři muzea věnovaná horám a horolezectví, plánuje se otevření pátého.

Život a epochu Ötziho, muže pocházejícího z mladší doby kamenné, přiblíží Archeopark Schnals v Schnalstalu. V muzeu je k vidění výstava dobových objektů, pravidelně zde pořádají přednášky a projekce o životě před 5300 lety.

Co ochutnat?

Říká se, že se v Jižním Tyrolsku jí německy a pije italsky. Může to ale platit i obráceně, natolik se původní alpská kuchyně smísila s italskými vlivy. Klasickým občerstvením jsou prkénka s krájenými uzeninami, z nichž prim hraje především domácí špek. Mezi další typické pokrmy patří Gršsti, zapečené brambory s uzeným masem, nebo Schlutzkrapfen, italské ravioly se špenátovou a sýrovou náplní. Za ochutnání stojí různé druhy Spätzle neboli halušek s masem či zeleninou. K pití se podává výtečné jihotyrolské víno Lagrein, Vernatsch či Gewürztraminer. Několik jihotyrolských restaurací je dokonce ověnčeno slavnými michelinskými hvězdami.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články