Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Jiná Amerika

130-001.jpg
Vítek Pohanka, Pátek, 24. října 2008
„Vítejte v Končské republice,“ hlásá nápis na letišti Key West, nejjižnějším ostrovu a městě kontinentálních Spojených států. Končská republika byla místní samosprávou vyhlášena v roce 1982 napůl žertem a napůl jako vážně míněný protest proti rozhodnutí americké vlády postavit hraniční kontrolu na dálnici spojující město a další ostrovy s pevninou.

Důvodem bylo pašování drog a pronikání nelegálních imigrantů přes ostrovy dál do amerického vnitrozemí. Obyvatelé Key Westu a dalších ostrovů to považovali takřka za urážku a vyhlášení neexistující republiky bylo sice recesí, ale také gestem, jímž chtěli prohlásit: „Jsme jiní a měli byste to respektovat.“ Úřady nakonec ustoupily a kontroly zrušily.

Key West opravdu jiný je, říká český usedlík Zbyněk Pavlíček. Emigroval z komunistického Československa v 80. letech minulého století, dlouho žil v Seattlu na druhé straně Spojených států a na Key West přesídlil asi před deseti lety: „Připadá mi to tady spíš jako část Střední Ameriky, ve které ale platí americké zákony. Američané, kteří se bojí cestovat do jiných zemí, tady mají aspoň jistotu, že zde mají americké policisty, zákony a platí americkým dolarem.

Nemusejí tak jezdit do Kostariky nebo někam jinam.“ Exotičnost a snad i romantika ke Key Westu určitě neodmyslitelně patří. Zdejší obyvatelé se v minulých stoletích živili hledáním pokladů (byť prozaičtěji řečeno šlo spíš o vyzvedávání nákladů a trosek lodí, které ztroskotaly na přilehlých korálových útesech a mělčinách). Později tu hledali útočiště spisovatelé a básníci. Ten z nejslavnějších, Ernest Hemingway, na Key West zavítal se svou druhou manželkou Pauline na radu dalšího velikána americké literatury, Johna Dos Passose. Koupil si dům a zůstal celých osm let. Bydlel tady i dramatik Tenessee Williams a právě zde napsal první verzi hry Tramvaj do stanice touha. Dělníci pera, kteří dnes na Key Westu přechodně nebo trvale bydlí, sice nemají tak zvučná jména, ale jsou čilí, každý rok pořádají tvůrčí dílny a patří ke Key Westu jako neodmyslitelný kolorit, stejně jako komunita gayů a lesbiček.

Těžko nezmínit, že se ještě před několika lety o Key Westu mluvilo i jako o českém městě: skoro desetina z 25 000 obyvatel města mluvila podle neoficiálních odhadů česky. Většinou šlo o takzvané „nelegály“, většinou mladé lidi, kteří přiletěli do Ameriky na turistické vízum a potom začali bez povolení pracovat. To se změnilo, a i když i dnes na Key Westu potkáte hodně Čechů, není jich zdaleka tolik jako dřív: „Většina lidí, kteří jsou schopní se uživit v Evropě a nemají nějaký škraloup, kvůli kterému by se báli domů, už odjela,“ konstatuje Zbyněk Pavlíček. Roli hraje určitě i skutečnost, že kurz dolaru silně klesl a ani relativně slušně placená práce za Atlantikem už není tak výnosná jako kdysi.

Key West je v každém případě velmi svébytným cípem Spojených států. Platí na něm sice americké zákony, ale ne zas až tak beze zbytku a nelítostně jako jinde.

Jste sice ve Spojených státech, ale připadáte si spíš jako v některé z bývalých kolonií hlouběji v Karibiku. A jestliže respekt k soukromí a odlišnosti životního stylu spoluobčana patří k základním principům soužití americké společnosti, na Key Westu to platí dvojnásob.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články