Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Jean-Philippe Auclair: Rychlá bílá smrt

070_LZ_1214-2.jpg
Dalibor Demel, Čtvrtek, 5. února 2015
Stalo se to loňské září. Kanadská legenda freestylového lyžování Jean-Philippe Auclair a jeho švédský kamarád a kolega Andreas Fransson se propadli do bílé hlubiny. Auclairovi bylo sedmatřicet, Franssonovi o šest méně a oba patřili ke světové freestylové elitě. Ani jeden nevyvázl ze závalu živý.

„Dostal jsem se do pekelného lavinového sešupu. Nebyl nijak ohromný, ale dost silný na to, aby mě nechal sjet sto metrů. Hned první den jsem dostal pořádně za uši a byl dost pokorný. Průvodce nás před tímhle rizikem varoval, ale já jsem tehdy nic nechápal. Prostě jsem do toho vjel a nechal se semlít.

Byla to vážně traumatizující zkušenost a můj respekt dost vzrostl. Řekl jsem si, že se toho o lavinách musím naučit hodně.“ Takhle Jean-Philippe popisoval svou první zkušenost s heliskiingem. To mu bylo dvacet a čekala ho hvězdná lyžařská kariéra.

Pokud jezdíte na lyžích se zvednutou patou, dost možná za to vděčíte právě Auclairovi – v roce 1998 se stal členem designérů Salomonu a výsledkem byla první masově prodávaná twin-tip lyže. Bez téhle inovace by se při letošní olympiádě v Soči v rampě nejspíš vůbec nejezdilo.

Na filmovém plátně

Jeho nejsilnější zbraní byly nicméně nohy a odvaha sjet ty nejšílenější představitelné svahy. Brzy si ho všimli filmaři a Jean-Philippe se pak objevil právě v těch sportovně-estetických snímcích, u kterých sedíte a tajíte dech. Během práce ve světě filmu v sobě objevil střihačský talent, protože ho prostě štvalo, když viděl mizerně natočené a zeditované záběry – třeba skok bez přistání a podobné fauly na diváka i lyžaře. Propagoval i disciplínu, které si v Česku moc neužijeme – městské lyžování, a kromě sportu a filmování se věnoval charitě.

Založil neziskovou organizaci Alpine Initiatives, která propojuje sněžné sporty a výstavbu sirotčinců v Africe. „Vždycky jsem byl přesvědčený, že jedna událost vyrůstá z druhé,“ poznamenal ke své vnitřní touze osahávat své hranice. „Prostě cítíte, že něco je za rohem. Velký, otevřený svět.“

Jean-Philippe Auclair

SNĚŽNÁ DATA

  • Narodil se 22. 8. 1977 v Sainte-Foy v Québecu
  • Spolu s freestylovým lyžařem Tannerem Hallem založil sportovní značku Armada a určujícím způsobem se podílel na designu.
  • Po jeho tragické smrti 29. 9. 2014 vznikl fond na podporu jeho partnerky a dnes sotva půlročního syna Lea – Auclair Fund.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články