Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Je nás sedm miliard

LaZ.jpg
Autor článku: T. Beránek, Čtvrtek, 12. ledna 2012
Autor fotografií: Shutterstock
Každou minutu se na světě narodí 267 lidí a 108 zemře, a tak trvá zhruba dvanáct let, než se počet lidí zvýší o miliardu. A právě 31. října 2011 počet obyvatel naší planety dosáhl sedmi miliard.

Jubilantem byl úředně určen novorozenec z ruského Kaliningradu. Pjotr Nikolajev se narodil dvě minuty po půlnoci místního času. Slavilo se ale i na Filipínách, kde se chvíli před půlnocí narodila holčička Danica. Experti pochybují, že lze skutečné prvenství určit, a proto si na něj dělají nárok i další novorozenci – z Indie či z ruského Dálného východu. Fond OSN pro otázky populace (UNFPA) vybral pondělí 31. října jako den, kdy se lidstvo oficiálně přehoupne přes hranici sedmi miliard. Je to ale jen symbol, protože demografové se v přesných počtech neshodnou a podle některých z nich se pozemšťané k této kulaté metě dostanou až za deset let.

Přitom první miliarda zabrala lidstvu celou historii do roku 1804. Jenže pak pokrok v mnoha oborech snížil úmrtnost dětí a prodloužil průměrnou délku života. A miliardy začaly přibývat mnohem rychleji: po 123 letech to byly v roce 1927 miliardy dvě, na třetí se čekalo již jen 33 let do roku 1960 a poté se interval snížil na 14 až 12 let: čtvrté miliardy lidstvo dosáhlo roku 1974, páté v roce 1987 a šesté roku 1999.

Dva státy světa mají přes miliardu obyvatel: Čína překročila „magickou“ hranici v roce 1985, Indie sice o patnáct let později, ale předpokládá se, že nejpozději do dvaceti let svého asijského souseda předhoní. Vyspělé země mají problém s klesáním počtu obyvatelstva, především v Evropě, kde ve dvaceti státech populace ubývá, a rovněž v Japonsku. Největší přirozený úbytek mají (v %) Černá Hora (–0,95), Bulharsko (–0,82), Ukrajina (–0,67), Lotyšsko (–0,64) a Estonsko (–0,63). Na opačném pólu stojí rozvojové země, a to zejména v Africe, kde deset států má přirozený přírůstek obyvatelstva nad 3 % (nejvíce Burundi, 3,86, a Niger, 3,78).

„Chronicky nízká porodnost ve vyspělých státech začíná ohrožovat zdravotní a finanční zabezpečení starých lidí. V rozvojových zemích přibývá každý rok 80 milionů obyvatel, což prohlubuje bídu a ohrožuje životní prostředí,“ říká W. P. Butz, prezident Population Reference Bureau. Následkem stárnutí populace má poměr počtu práceschopných k lidem v důchodovém věku klesnout do poloviny 21. století z dnešních 9:1 na 4:1. V té době by podle odhadů demografů mělo planetu Zemi obývat přes devět miliard lidí.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články