Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Japonský prášek věčného mládí

106prasek.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Středa, 11. listopadu 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
V japonském Beppu stoupají mezi domy bílé komíny dýmu. Na svědomí je ovšem nemá oheň, ale onseny, přírodní horké prameny. Na ostrově Kjúšú jim vdechl život aktivní vulkán.

Do proslulých lázní, které od osmého století sloužily i samurajům, zavítá dvanáct milionů návštěvníků ročně. Užívají si zábaly v horkém písku, parní sauny nebo vodní a bahenní koupele ve třech tisících termálních pramenech. Některé z nich mají červenou, oranžovou nebo modrou barvu a jejich léčebné účinky se liší podle složení minerálů rozpuštěných ve vodě.

Noc v ryokanu

Příznivci wellnessové turistiky často vyhledávají v zemi vycházejícího slunce ubytování v ryokanu, tradičním lázeňském hotelu. Zde totiž mohou zažít starý japonský životní styl: chůzi po tatami podlahách, spánek na futonovém lůžku nebo venkovní koupele v kamenných bazéncích v zelených zahradách.

Ovšem pobyt v ryokanu není zrovna levný špás. Cena se pohybuje mezi patnácti až pětadvaceti tisíci jenů (v přepočtu přibližně třicet až padesát tisíc korun) za osobu na noc, včetně „kaiseki rjóri“ (tradiční japonské večeře) a snídaně. Zážitek však stojí za to a většina turistů si ho dopřeje přinejmenším na dva dny.

Tajemná yunohana

Disponujete-li skromnějším finančním rozpočtem, můžete v hlavním lázeňském centru Japonska alespoň navštívit veřejné lázně, kterých je tu sto šedesát osm. Pro obyvatele císařského státu znamenají nejen očistu těla či léčebnou proceduru, nýbrž i setkání a příjemné poklábosení se sousedy. Třeba v koupeli v yunohaně, v prášku, jenž se v Beppu vyrábí pracným způsobem již po tři sta let. Na místech, kde horké prameny vystřikují ze země jako vodní pára, postaví muži stany z rýžové slámy.

Dovnitř pak na zem nasypou různě velké obsidiány. Chýše fungují jako klimatizační systém. Udržují stálou teplotu a vlhkost vzduchu, aby se na sopečném sklu začaly usazovat minerální krystaly. Po dvou měsících seškrábou dělníci z horniny vzniklý prášek. Zcela přírodní produkt se poté zabalí do sáčků a putuje za milovníky brčálově zelených koupelí do celého světa.


YUNOHANA

  • Odstraňuje odumřelé kožní buňky, čistí a zjemňuje pleť, hojí poškozenou pokožku a vyživuje suchou kůži.
  • Pomáhá při léčbě dermatitidy a lupénky u dětí a dospělých.
  • Uvolňuje bolavé, natažené svaly, zahání nachlazení.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články