Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Jak se volí prezident

18-1.jpg
Markéta Kutilová, Úterý, 1. února 2011
Válka, nebo mír, prosperita, či úpadek, blahobyt, nebo chudoba? I o tak zásadních věcech rozhodnou jedny prezidentské volby. Už více než deset let se Pobřeží Slonoviny zmítá v ekonomické, finanční i bezpečnostní krizi. Někdejší africký tygr je dnes rozdělen na dvě části, lidé chudnou, korupce roste, budovy chátrají. Nadějí pro téměř 22 milionů obyvatel země jsou prezidentské volby. Jejich průběh sledovali i volební pozorovatelé EU, mezi nimiž bylo i osm Čechů.

Rozdivočelý rej žen a mladých kluků přehradil silnici. Autům nezbývá než zastavit a být chtě nechtě publikem pro jejich představení zvané volební kampaň. Všichni mladíci zpívající a tančící kolem aut jsou příznivci jednoho z kandidátů v prezidentských volbách – Laurenta Gbagba. Ten u moci setrvává bez řádných voleb už osm let. Jeho mandát dávno vypršel, ale moci se drží zuby nehty a celou dobu všemožně bránil volbám. Teprve letos ustoupil mezinárodnímu nátlaku a povolil volby. Je však jedním z hlavních favoritů na křeslo nově zvoleného prezidenta.

„Vyhraju, nebo vyhraju“ je jeho heslem. Volně přeloženo – pokud ne demokraticky, tak jinak. Jeho kampaň je jasným důkazem jeho velkého bohatství i bohatství jeho příznivců. Po zemi jsou rozesety tisíce billboardů s jeho tváří a sliby, tisíce zástupců jeho strany FPI se rozjely po celé zemi, aby zmobilizovali celé vesnice. „Naše vesnice bude volit Gbagba,“ říká Floran, jeden z rady starších v městečku Guinglo-Gbéan na západě země. Spolu s ostatními náčelníky z okolních vesnic pozoruje řádění svých spoluobčanů, kteří uspořádali obrovskou volební kampaň ve prospěch Gbagba.

Desítky lidí všech věkových kategorií skáčou, tančí, bubnují, zpívají a křičí: „Gbagbo, Gbagbo!“ „Zástupci jeho strany FPI přijeli k nám do vesnice a dali nám 150 000 franků (asi 8000 Kč – pozn. aut.). Za tyto peníze jsme zavázáni mobilizovat lidi v jeho prospěch, a tak jsme uspořádali tuto akci. Rozdali jsme lidem trička s fotkou Gbagba a ženám látky potištěné jeho obličejem, večer uspořádáme pro mladé diskotéku.

Zástupci Gbagbovy strany nám slíbili, že dostaneme peněz mnohem víc, pokud bude Gbagbo zvolen a z výsledků v naší vesnici bude jasné, že jsme ho podpořili,“ vysvětluje Floran. Na cestě dál křepčí houf kluků a malých capartů, jsou ověšeni trávou, obličeje mají pomalovány blátem, hrají na bubny z kozí kůže a dokola křičí: „Gbagbo, Gbagbo!“ Jsou mezi nimi i pětileté děti.

Vedle Gbagba se o post prezidenta uchází ještě třináct kandidátů, mezi nimiž je i jedna žena. Šanci na zvolení mají však jen dva z nich – křesťan z jihu Laurent Gbagbo a muslim ze severu Alassane Ouattara. V Pobřeží Slonoviny totiž hraje etnická a náboženská příslušnost obrovskou roli a celé komunity a vesnice často volí stejně.

Volíme mír

O padesát kilometrů dál, ve vesnici Tiesson, už volební preference tak jasné nejsou. „U nás je to tak napůl, lidé chtějí pouze jedno – mír. Naše vesnice během války hodně trpěla, mnoho měsíců jsme strávili v buši, uprostřed noci jsme často museli utíkat do pralesa, abychom zachránili holé životy,“ vysvětluje hlava vesnice Youssuf. Tiesson leží na západě země v regionu 18 Montagnes, který z velké části okupují rebelové z armády Nouvelle Force (Nová síla). Pod jejich kontrolou je dodnes více než polovina území země. Občanská válka si v roce 2002 vyžádala tisíce lidských životů. Na mír v zemi nyní dohlíží 8000 příslušníků modrých přileb OSN.

Vedle míru trápí vesničany z Tiessonu ještě jiná věc – více než čtvrtina lidí nemůže jít volit vůbec, nedostali totiž volební průkazy. „Spousta lidí během války přišla o rodný list či jiný doklad totožnosti, které byly podmínkou k vydání volebních průkazů. Žádali o nové doklady už před více než rokem, ale nestihlo se to, a tak nemůžou teď jít volit,“ rozhořčuje se Youssuf. Obdobná situace je v celé zemi. Kvůli chybějícím dokladům nemůže jít volit více než třetina oprávněných voličů. Přitom volit chce jít každý.

„Pro nás jsou tyto volby velkým svátkem, opravdu doufáme, že nám přinesou mír, vrátí ekonomickou prosperitu a zvýší výkupní ceny kakaa,“ shrnuje přání většiny obyčejných obyvatel země Pakayoko, který se stejně jako miliony dalších živí pěstováním kakaa. Pobřeží Slonoviny je největším producentem kakaa na světě a jeho výkupní ceny hýbou zdejší ekonomikou.

Dříve byla tato země africkým ekonomickým tygrem, kde pouze deset procent lidí žilo na hranici chudoby. Nejvíce tato francouzská kolonie prosperovala za vlády Félixe Houphouëta-Boignyho. Po jeho smrti v roce 1993 už bylo jen hůř -převraty, občanská válka, boj o moc, ekonomická krize a rozdělení země. „Dříve bylo za kilo kakaových bobů více než pět dolarů, dnes jsme rádi, když kilo prodáme za dva dolary,“ stěžuje si Pakayoko. V současnosti žije na hranici chudoby více než polovina obyvatel této země. Místní krásné pláže zejí prázdnotou, hotely chátrají.

Volební účast 85 procent

V den D se před volebními místnostmi tvoří nekonečné pestrobarevné fronty už od šesti hodin ráno. Lidé se podepíšou, ukážou volební průkaz, smočí prst v inkoustu a na volebním lístku, kde jsou fotografie všech kandidátů, označí jednoho z nich. „Mnoho lidí je stále negramotných, a tak tam fotografie být musí,“ říká Hussein, člen volební komise ve městě Man. K volbám nakonec přišlo neuvěřitelných 85 procent voličů a volby proběhly v klidu. Žádný z kandidátů však nezískal nadpoloviční většinu, a tak se 28. listopadu uskutečnilo druhé kolo. To už tak klidné nebylo, několik volebních místností bylo napadeno mladíky s mačetami, kteří urny i s lístky rozsekali na cimprcampr.

Zničeno tak bylo kolem pěti tisíc volebních lístků. Volební komise nakonec vyhlásila vítězem voleb Alassana Ouattaru, který dostal o téměř deset procent víc hlasů než jeho rival Gbagbo. Už třetí den po vyhlášení výsledků se však poražený Gbagbo jmenoval prezidentem. Ve městech hoří barikády a několik lidí už přišlo o život. „Vyhraju, nebo vyhraju“, říkal Gbagbo už před volbami…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články