Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Jak se válčí v Kongu

73-000.jpg
Lenka Klicperová, Pátek, 7. Srpen 2009
„Neznásilnili mne cizí vojáci, kteří naši zem rabují už tolik let, Hutuové ze Rwandy. Mně to udělali naši vlastní lidé, naši vojáci, kteří nás mají chránit!“ Kolikrát jsem slýchala takováto slova z úst Konžanek, které na vlastní kůži pocítily péči své vlastní armády o blaho civilistů...

Jako by se člověk vracel v čase. Zdálky to vypadá jako ležení Turků na pochodu Evropou nebo jako vojenský tábor Napoleonových vojáků. Řady vojenských stanů, hned vedle políčka s kukuřicí, ženský smích i dětský pláč. Konžská armáda žije trochu jinak, než by Evropan čekal. V táboře žijí celé rodiny vojáků, ženy pěstují kukuřici, perou, vaří, starají se o děti – jako v každé jiné vesnici. Jenže tady má každý muž ve stanu kalašnikov, i když někdy je datum jeho výroby skoro nebezpečnější než zbraň samotná.

Není jednoduché se sem dostat. Operace Kimia II. (Mír) začala a země je ve válce. Ve válce proti Hutuům, přeběhlíkům ze Rwandy, kteří ve východním Kongu páchají zvěrstva přes desetiletí. Přišli sem poté, co utopili v krvi sousední maličkou Rwandu, kde při genocidě v roce 1994 zahynulo přes 800 000 lidí. Konžský konflikt si však už vyžádal mrtvých několikanásobně víc. A to nemluvím o těch, kteří přežili a musí žít dál se svými traumaty. To je někdy možná mnohem těžší.

V táboře Nyamanyungu žije několik stovek vojáků. I když teď, přes poledne, kdy mám dovoleno fotografovat, je téměř pustý. Většina osazenstva tábora ale právě prodělává jakýsi výcvik. Mým průvodcem je místní novinář, Yves Rudahindua, díky jehož kontaktům po třech dnech konečně stojím s povolením fotit v táboře…

„V tábofie je teď 261 vojáků z bývalé armády Laurenta Nkundy,“ říká plukovník Buli Mukubwa Christophe, mužíček, který mi nesahá výškou ani po ramena. Jeho autorita zřejmě ale stonásobně překračuje jeho výšku, Yves se mu téměř klaní a v jeho hlase zaznívá nefalšovaný respekt a úcta.

Armáda Laurenta Nkundy, mediální hvězdy podzimní fáze konfliktu na východě Konga, byla začleněna do současné konžské armády FARDC (Forces Armées de la République Démocratique du Congo) poté, co byl generál Nkunda zatčen a deportován do Rwandy. Všechny dostupné zdroje hovoří o tom, že je stále ve rwandském vězení, živý nebo mrtvý.

V oblasti Bunyakiri, asi 80 km od Bukavu, lidé pociťují válku snad ještě hůře než za podzimní eskalace násilí. Tehdy byla zasažena hlavně provincie Severní Kivu, teď se však válka soustřeďuje na jih. Špatně placená armáda tu rabuje vlastní zemi a znásilňuje zdejší ženy a děti. „Teď už můžu říci, že více než polovinu všech znásilnění v okolních vesnicích nepáchají Hutuové, ale naše vlastní armáda,“ říká sestra Clotilde, která se snaží pomáhat znásilněným.

Kapitán konžské armády, který se mi představil jako Rambo, spolu s manželkou. Chvíli po focení už seděl ve stanu společně s dalšími a popíjel ze skleněné lahve od fanty pokoutně vyrobený destilát.

Konžská armáda nemá vlastně ani na jídlo, zásobuje je teď víceméně MONUC, tedy vojenská mise OSN, která konžskou armádu podporuje hlavně materiálně a logisticky. A tak vojáci kradou a přitom i znásilňují… K tomu si připočtěte další ozbrojence v podobě Hutuů, kteří se před ofenzivou stáhli do pralesů a mstí se opět na místních civilistech, a máte přibližný obraz situace ve východním Kongu. Válce není konec ani v nejmenším, jen už nepoutá tolik pozornosti jako na podzim, kdy byl pro západní média zajímavou postavou právě Nkunda. Teď už Kongo nezajímá téměř nikoho… A lidé dál trpí a dál vychovávají své děti vprostřed všudypřítomného násilí.

Mluvčí konžské armády plukovník Leon Richard Kasonga před pár týdny oznámil, že tamní vojenští velitelé musí být schopni zabezpečit ochranu civilistů a že se všechna znásilnění začnou tvrdě trestat. Budou toho ale schopni v zemi, kde se dá z vězení vykoupit za pár slepic a kde je korupce i na africké poměry neuvěřitelná a lidský život nemá téměř žádnou cenu?

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články