Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Hrůza má jméno Haiti

010_Obraz_0001.jpg
Milan Vodička, Úterý, 23. února 2010
Hrůza má nyní jméno Haiti. Prozatím vůbec nikdo neví, kolik lidí tam zabilo zemětřesení. Že jsou to desítky tisíc, je jisté. Ale mohly by to být i stovky tisíc. Avšak to, že nikdo nic neví a nikdo nic neřídí, je příznačné.

Je třeba říct nepříjemnou pravdu. Haiti si za to může do značné míry samo. Hrůza měla totiž jméno Haiti už dříve, ale svět to nijak nevnímal.

Haiti hodně dlouho usilovně pracovalo na tom, aby se stalo ideální obětí zemětřesení. O téhle zemi něco vypovídá už to, že tam byly jen dva hasičské sbory a pořádek tam už dlouhá léta udržují modré barety OSN, které jsou jinak obvykle tam, kde skončila válka. Další varující číslo: roky tam působí osm set lidí od Lékařů bez hranic. Víc lidí má tahle organizace už jen v Kongu, ale to je země, kde byla dlouholetá válka, při níž zahynuly snad dva miliony lidí.

Proč tenhle výčet? Zkuste si představit, že v takové zemi, která není schopna uhlídat ani klid na vlastních ulicích, existují úřady, jež vymýšlejí stavební předpisy (přitom všichni vědí, že Haiti je v rizikové zóně) a kontrolují jejich dodržování. Docela absurdní představa. Koneckonců, jak by lidé, kteří vydělávají dva dolary denně, mohli dodržovat nějaké normy. V televizi dokonce v detailu ukazovali zbořenou hlavní zeď jakési veřejné budovy: cihly byly kladeny na výšku, ne naležato. Ušetří se, ale do prvního zemětřesení. Když přijde, všechno popadá.

Něco napovídá i to, když se podíváte na přehled zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy stupnice za posledních deset dvacet let. Pravda, Haiti mělo smůlu, že epicentrum bylo blízko, ale i tak otřesy o téhle síle nevyvolávají takovou zkázu. Mohou přinášet smrt, kdekoli udeří, ale v místech, jako je Haiti, jsou zabijákem. Něco takového hrozí každému nefungujícímu stá­tu.

A Haiti je v tomhle ohledu přímo nestát. Navíc je jeho historie nepřetržitým sledem katastrof. Zrodilo se jako jeden z prvních svobodných států na americkém kontinentě po povstání otroků roku 1804. Bylo to možná příliš brzy, protože kolonizátoři ještě nestačili vybudovat infrastrukturu, skutečnou ani duchovní. A tak na Haiti „vypukla Afrika“. Pak přišly puče, diktatury, hurikány, povodně, pro něž obyvatelé připravili ideální podmínky, protože zemi dokonale odlesnili. Graham Greene pojmenoval Haiti „republika Noční můra“ a Matka Tereza, ačkoli žila ve slumu indické Kalkaty, ostrov popsala jako „pátý svět“.

Tahle země je úplně rozložená. Nefunguje. Má vlajku, hymnu a křeslo v OSN jako každý jiný stát, ale je to nestát. Haiti se celá desetiletí řítilo po skluzavce níž a níž, a když na něj z hloubi Země sáhlo peklo, už se nedokázalo bránit. Je to smutné, ale je to tak.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články