Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Hanojská Keramická cesta

090-000.jpg
Martin Pluhař, Pondělí, 2. března 2009
Historie hlavního města Vietnamu Hanoje se začala psát roku 1010. Jako součást tisíciletých oslav založení města pokryjí umělci šest kilometrů zdi podél magistrály Yen Phu barevnými dlaždicemi a plastikami.

Je pět ráno a už mě zase budí hluk od sousedů, kteří vyrábějí vonné tyčinky.

Můj hotelový pokoj má výhled na střechu, kde je od brzkého rána rozprostírají a suší. Ještě před východem slunce jimi zaplní všechny rošty a mřížky, a celé okolí se zaplaví vůní. Ještě se pokouším usnout. V sedm už si na ulici dávám hustou rybí polévku se sójovým masem.

Prosincová rána jsou tady chladná a teplá polévka je běžná snídaně pro spoustu lidí. Chodníky jsou plné malých plastových židliček a stolečků, nejen před kamennými obchůdky a restauracemi, ale i u mobilních stánků. S příjemně zaplněným žaludkem se jdu projít do živých a rušných uliček. Směřuji ze staré čtvrti na sever.

090_000_jpg_49b621975d.jpg

Odvážný nápad

Myšlenka obložení betonových bloků u cesty podél Rudé řeky napadla malířku a novinářku Nguyen Thu Thuy před dvěma lety. V březnu 2007 představila svůj projekt, který byl nadšeně přijat a podpořen veřejností i tiskem, z talentovaných nadšených umělců sestavila New Hanoi Arts Group a od té doby všechen svůj čas věnuje převedení této vize do skutečnosti. Nemá to být jen pocta tradičnímu hrnčířství a keramice, ale i v podstatě muzeum pod otevřeným nebem ukazující kulturní dědictví a historii. To, co začala jedna žena, se stalo společným projektem, do kterého se již zapojili jednotlivci, skupiny i organizace jak místní, tak ze zahraničí.

Současnost a historie

Prvních 100 m2 keramických mozaik bylo odhaleno v červnu 2008, k 26. lednu 2009 (čínský Nový rok) mělo být hotovo již 520 m2. Práce začaly v lednu 2008 obložením brány An Duong u východního břehu Západního jezera. Denně můžete sledovat pečlivé umělce z New Hanoi Arts Group, kteří pod vedením Ha Huy Muoi sestavují kousíček po kousíčku obrazce na betonových blocích.

Snažím se zdobitelům šedých betonových bloků nahlédnout pod ruce. Vietnamsky je zdravím, ale zdá se, že nechtějí být rušeni.

Návrh první části vzešel od autorky projektu, slečny Thu Thuy, která si tímto dílem přeje ukázat úctu k zakladatelům Vietnamu, hungským králům. Umělci používají vzory nalezené na starých rituálních bronzových bubnech kultury Dong Son (asi 1000 let př. n. l.), na rytinách a soškách vykopaných v Thang Long (tvrz založená na místě dnešní Hanoje v r. 1010) a na keramice dynastií Ly a Tran (1009–1225 n. l. a 1225–1400 n. l.). Pomocí malinkých obkládaček ztvárňují hlavně vlny Rudé řeky, svit slunce a další elementy, z velkých vyřezávaných kusů sestavují čluny, ptáky, ryby, domy a další symboly života spojeného s řekou, vodou a pěstováním rýže.

Je zřejmé, že by se tento projekt neobešel bez finanční pomoci.

Prvních 100 metrů bylo podpořeno 200 miliony VND Hanojským lidovým výborem. Odhaduje se, že celková suma dosáhne 1,8 milionu USD, které věnuje několik desítek nadací, kulturních center, ambasád a dalších institucí. Je prestižní záležitostí tento projekt podpořit, a tak o sponzory nouze není. Zájem v nemalé míře pochopitelně projevují zástupci města, pořádají se výtvarné soutěže na podobu dalších částí za spolupráce s Hanojským odborem kultury a informací a s Vietnamskou uměleckou asociací. Pravděpodobně se z pouhé výzdoby města bude postupně stávat i reklamní plocha sponzorů a spolupracujících firem, ale bez nich by to nešlo…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články