Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Halloween: svátek hrůzy a legrace

096-000.jpg
Michal Šoch, Pátek, 24. října 2008
Tak takovéhle postavičky tedy jen tak nepotkáte! Leda když se koncem října projdete po některém americkém městě - to pak uvidíte záplavu mrtvol, obtloustlých nahotin a masových vrahů. Právě takhle se ve Státech slaví pradávný keltský svátek Halloween.

Halloween je dnes jeden z nejoblíbenějších amerických svátků. Slaví se v předvečer svátku všech zesnulých, tj. poslední říjnový den. Děti chodí v maskách dům od domu a koledují sladkosti. Dospělí nezůstávají za dětmi pozadu – oblečeni do různých masek se vydávají za zábavou a vždy navštíví alespoň jednu party, která se ten den v každém americkém městě koná. Masky jsou různé: kopiemi filmových postav počínaje až po velmi originální kusy. Různou výzdobu je možné vidět na zahradách domků či v kancelářích již týden dopředu. Obzvláště oblíbené jsou obrovské oranžové dýně. Američané jimi zdobí vchody svých domů. Ne všechny dýně jsou ovšem v dnešní době pravé. Plastové jsou zářivější a navíc mají už krásně vydlabaný obličej.

Ve stylu Halloweenu musí být v těchto dnech všechno včetně ohromných plastových pytlů se spadaným listím, čekajících na odvoz. Z mnohých zahrádek se stanou hřbitovy s řadou hrobů, pobíhajícími duchy a strašáky. Nálada Halloweenu je v amerických městech znát již několik dní před samotným svátkem, kdy poprvé začnete potkávat lidi v maskách. Je vidět, že Američané tento svátek opravdu milují.

Někteří chodí v maskách celý den, v kancelářích i obchodech.

Neznámá tradice

Zeptáte-li se Američanů, jaká tradice se skrývá za tímto svátkem, většina z nich překvapeně připustí, že neví. Svátek duchů, svatých… Někteří žertují, že svátek vznikl z impulzu čokoládových koncernů.

Když začnete pátrat po kořenech této podivné oslavy, zjistíte že Halloween je původně keltský svátek. Byla to jedna ze čtyř „ohňových“ oslav konaných během roku – konkrétně šlo o svátek Samhain neboli o oslavu Nového roku. Kořeny těchto oslav sahají až do 5. století př. n. l.

Jedna z pověstí říká, že jednoho dne duše zemřelých v posledním roce přijdou na svět převlečené za živé a ovládnou svět. Keltové věřili, že během halloweenské noci se zastaví čas, aby umožnil setkání živých s mrtvými. Aby tedy zabránili mrtvým ovládnout vše živé, zhasili ohně ve svých domovech, převlékli se za mrtvé duchy a veselím a křikem duchy odháněli. Zlé duchy maskami zastrašovali a dobrým duchům nabízeli jídlo na zápražích domů. Vlna irských emigrantů přinesla tento svátek do USA, kde se stal velmi populárním. Zajímavá je i tradice dýní, které jsou nyní tak oblíbené. Původně se v Irsku po mnoho let jako dekorace používaly duté tuříny vyzdobené žhavými uhlíky či svíčkami, které symbolizovaly duše zemřelých.

V Americe byly nahrazeny dýněmi, které tu byly hojně rozšířené.

Ať už je historie tohoto svátku jakákoli, dnes se jedná převážně o novodobý karneval, kde si všichni, dospělí i děti, chtějí užít co nejvíc zábavy a legrace.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články