Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Guinea volá o pomoc

016-000.jpg
Lucie Chocholatá, Úterý, 3. dubna 2007
Guinejci žijí léta v kritické společenské situaci a životní podmínky většiny z nich se dlouhodobě zhoršují. Během několika posledních týdnů se země ocitla ve zničující politické, ekonomické a společenské krizi. Už dlouho bylo slyšet hlasy, které neústupně žádaly stávajícího prezidenta, který je u moci dvacet tři let, o demokratické a nenásilné změny v zemi.

Západoafrická Guinea je nádherná, stálezelená země s neuvěřitelně vřelými a hrdými obyvateli, která vás nenechá na sebe zapomenout a spolehlivě se vám dostane pod kůži. V posledních týdnech však procházela velmi obtížným obdobím. V rámci Kampaně lidské podpory pomáhají od roku 2002 české rodiny, školy a jednotlivci získat vzdělání více než sedmnácti stům guinejských dětí, a tak se tento západoafrický problém stal tak trochu i „problémem“ českým. Navíc někteří z „adoptivních rodičů“ Guineu a svého malého svěřence sami navštívili a viděli obtíže většiny tamních rodin.

Dobře hlídaný zdroj

Guinea s více než osmi miliony obyvatel představuje velkou a důležitou oblast západní Afriky a významný zdroj přírodního bohatství (železo, bauxit, zlato, diamanty…). Byla první africkou zemí, která získala v roce 1958 nezávislost na francouzské koloniální vládě. V roce 1984 se po smrti prvního prezidenta Sekoua Tourého dostal k moci vojenský režim, v roce 1993 přeměněný na prezidentskou republiku ovládanou dnes starým a nemocným generálem Lansanou Contém.

Nezaměstnanost se v Guineji pohybuje kolem 75 procent. Průměrný měsíční plat je asi 20 eur, což zdaleka neumožňuje důstojný život. Veškeré základní nezbytné služby (školství, lékařská péče) jsou placené. Celková obtížná situace přiměla guinejskou opozici a odbory k vyhlášení dvou generálních stávek, v květnu a červnu 2006, během kterých přišlo o život deset studentů. V té době vláda přislíbila splnění některých požadavků. Ty však nebyly nikdy naplněny a život populace se tak dále zhoršoval. Iniciativa CNOSCG (Conseil national des Organisations de la société civile guinéenne) spojila opozici, náboženské představitele, odboráře, lidskoprávní činitele a stala se symbolem změny a hlavní protiváhou vládního systému.

Letošní první generální stávka „za obnovu demokratického uspořádání“ začala 10. ledna. Série manifestací vyvrcholila mírovým pochodem do centra hlavního města 22. ledna, který však vyústil ve střet s ozbrojenými silami. Během něj guinejská policie a speciální jednotky Guiney-Bissau, vyslané jako mezistátní „přátelská pomoc“, zastřelily na šedesát demonstrantů. Fotografie a záběry z tohoto dne oběhly guinejské komunity po celém světě. Ty začaly volat po pozornosti mezinárodní veřejnosti, médií a institucí, zatím však bez větší odezvy. Vládní představitelé přislíbili zasednout k jednacímu stolu a přijmout některé požadavky, avšak dohody, přijaté po této první letošní stávce mezi prezidentem a CNOSCG, opět nebyly respektovány. Druhý únorový víkend propukla nová stávka poté, co prezident jmenoval do funkce předsedy vlády „svého člověka“ Eugna Camaru, spojeného se stávajícím režimem. Odpověď vlády na stávku byla znovu represivní. Dne 12. února bylo prezidentským dekretem vyhlášeno stanné právo a obyvatelé nesměli vycházet z domu. Během následujících dní se vynořovaly zprávy o násilí páchaném vojáky.

Ceny potravin se v paralyzované zemi šplhaly rychle nahoru. Lidé volali o pomoc a žádali o pozornost mezinárodní veřejnosti. Internetové spojení bylo přerušeno, a tak nám zbýval už jen telefonický kontakt s guinejskými kolegy. „Vše je zablokováno, nemůžeme vycházet z domu, riskujeme život… Pokud se na nás neupřou zraky mezinárodního společenství, může se stát cokoli…,“ říkal do telefonu učitel a dobrovolník z hlavního města Mohamed Camara, zatímco byla v pozadí slyšet střelba.

Od 10. ledna do 23. února přišly o život ve střetech s ozbrojenými jednotkami téměř dvě stovky lidí. Také v ČR reagovala guinejská komunita a Humanistické hnutí společně s „adoptivními rodiči“ na varování před možným vyhrocením vážné situace. Snažili se apelovat na české i mezinárodní instituce a širokou veřejnost, aby svým zájmem o dění v Guineji přispěly k mírovému řešení problému. Humanistické organizace působící v oblasti počátkem roku 2006 zahájily Národní kampaň nenásilí.

Zájem z ciziny pomáhá

Tlak mezinárodního společenství přiměl guinejskou vládu přestat násilně potlačovat snahy o změnu a přijmout požadavky občanské společnosti. Dne 23. února byl zrušen výjimečný stav, počátkem týdne byla organizátory přerušena stávka a prezident jmenoval nového předsedu vlády Lansanu Kouyatého, jednoho z kandidátů navrhovaných opozicí. Život v zemi se začal vracet do svých kolejí a nezbývá než doufat, že to není jen znamení jedné překonané krize, ale začátek hlubších změn.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články