Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Guadalcanal: ozvěny války

shutterstock_331293098.jpg
Autor článku: Jaroslav Jindra, Čtvrtek, 9. června 2016
Autor fotografií: Shutterstock a Jaroslav jindra
Šalomounovy ostrovy, ležící v jižním Tichomoří na pomyslné spojnici Austrálie a Nové Guineje, jsou jedním z nejzapomenutějších konců světa.

Jejich poetické pojmenování je památkou na první španělskou expedici, která sem připlula v roce 1568 z Peru. Španělé tehdy věřili, že právě objevili bájnou zemi Ofir, odkud přivážel biblický král Šalomoun zlato pro velký chrám jeruzalémský. Do období španělských objevitelských cest jižním Tichomořím sahá i pojmenování hlavního ostrova: Guadalcanal. Jde údajně o připomínku rodného města jednoho z důstojníků španělské výpravy.

Lidé ale žili v oblasti dnešních Šalomounových ostrovů dávno před příchodem Evropanů. Vzhledem ke vzájemné odlehlosti vesnic však zůstávali po celá staletí navzájem zcela odloučeni.

Právě proto se v zemi s pouhým půl milionem obyvatel hovoří osmdesáti sedmi jazyky a do dnešních dnů se zde zachovala i řada animistických náboženství a tajemných rituálů.

Zvrat v historii

Do světové historie se Šalomounovy ostrovy zapsaly až událostmi druhé světové války. Krvavá bitva o ostrov Guadalcanal se stala jednou z nejdůležitějších bitev druhé světové války. Události na Guadalcanalu, popsané v několikrát zfilmovaném románu amerického spisovatele Jamese Jonese Tenká červená linie, byly spolu s vítězstvím u Midway počátečním krokem ke zdolání japonské nadvlády. Bitva o Guadalcanal tak zvrátila válečné události podobně jako neméně slavná evropská bitva u Stalingradu.

Guadalcanal je plný válecných trosek a bunkru.

Druhá světová válka zanechala dodnes hluboké jizvy v krajině prakticky celého souostroví. Jde o jedinečné muzeum pod širým nebem, jaké zřejmě nenajdete nikde jinde na světě. Na své si tady přijdou zejména milovníci historie a vojenství. Ostrov Guadalcanal je plný válečných artefaktů od vraků bombardérů a stíhacích letadel přes tisíce láhví od kokakoly, tuny nevybuchlé munice, bunkry až po vyloďovací techniku, která za svůj krátký život ujela často pouhý kilometr. Strategický kout světa

Ostrov Guadalcanal měl v době druhé světové války strategickou polohu. Proto ho už na počátku konfliktu Japonci obsadili a zahájili stavbu letiště s cílem ohrozit zásobovací trasy Spojenců mezi Amerikou a Austrálií.

Vylodění Spojenců je však dokonale překvapilo a 16 000 mariňáků pod vedením generála Vandegrifta se tak setkalo jen s minimálním odporem. Američané se zmocnili rozestavěného letiště a pomocí ukořistěné techniky stavbu v několika dnech dokončili. Neměli však zdaleka vyhráno. Japonci byli rozhodnuti Američany vytlačit stůj co stůj a učinili mnoho krvavých pokusů získat zpět kontrolu nad ostrovem. V několika námořních bitvách dokonce Američany porazili. V krvavé bitvě o malý, ale strategický kousek země tak padlo na 7000 Spojenců a přes 30 000 Japonců. Poslední císařský voják se zde vzdal teprve na konci sedmdesátých let. Neuvěřitelných třicet let po japonské kapitulaci!

Dnes tady naštěstí mezi sebou válčí většinou jen malí kluci. Používají k tomu důmyslné zbraně vyrobené z mladých výhonků bambusu a jako munici používají květy.

Hřbitov vojenské techniky

Na ostrově Tulagi, pouhou hodinu plavby od pobřeží Guadalcanalu, stávalo za druhé světové války velitelství japonské císařské armády pro celou oblast. Vylodění spojeneckých vojsk tedy proběhlo na obou ostrovech ve stejný den – 7. srpna 1942.

Průliv mezi oběma ostrovy je dnes rájem potápěčů. S trochou nadsázky se dá říct, že jde o jedno z největších pohřebišť lodí světa. Na pobřeží i na mořském dně zde leží několik desítek vojenských, rybářských a zásobovacích lodí. Ty se za více než sedmdesát let od krvavých událostí přeměnily v domov pro velké kolonie korálů a nepřeberné palety mořských rostlin a živočichů.

Velkou výhodou Tulagi a Guadalcanalu je fakt, že ostrovy dosud neobjevila masová turistika. Pod temným zrcadlem mořské hladiny však nenajdete jen trupy lodí. Vody Tichého oceánu zde pohřbily i tisíce tun munice, vojenského materiálu potopeného americkým námořnictvem při stahování se z ostrovů, ale především stovky letadel. Přestože z většiny z nich zůstalo jen několik kusů pokrouceného kovu, pár kusů se i po tak dlouhé době zachovalo v nečekaně zachovalé podobě, jako by klesly pod hladinu Tichého oceánu teprve nedávno.

S Objektivem kolem světa

Každou neděli na ČT1 v 10.30. Objektiv je nejstarší televizní cestovatelský magazín. K nedělnímu dopoledni patří už více než dvacet pět let. Moderují Vendula Krejčová a Anetta Kubalová.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články