Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Gigantické kaktusy

14-1.jpg
ir, Úterý, 9. března 2010
Obrázek Arizony bývá často spojován s představou kamenité a skalnaté pouště s majestátně stojícími obrovskými sloupovitými kaktusy. Tyto pro Arizonu tak typické symboly patří druhu Carnegiea gigantea, zvanému saguaro.

Sloupovitý kmen i postranní ramena mají tvar harmoniky s dvanácti až třiceti žebry, která jim dovolují zvětšit nebo zmenšit objem. V době prudkého a vydatného deště tak dospělý exemplář může pojmout až 750 litrů vody, která mu umožní přečkat dlouhé období sucha. Rostou velmi pomalu, ale dožívají se úctyhodného stáří 150 až 200 let a dorůstají výšky 12 až 15 metrů, přičemž jejich hmotnost může

dosáhnout až 9 tun. Datlovití ptáci často vyklovávají dutiny do starých kaktusů, ve kterých pak hnízdí. Kvetou až starší exempláře, u nichž se v květnu a červnu objevují na vrcholu větví a hlavního kmene chomáčky voskově bílých nálevkovitých květů, které mají v průměru až 7,5 cm.

Rozkvétají za soumraku a zavírají se pozdě odpoledne následujícího dne. Vůní zralého melounu lákají opylovače, ve dne včely a jiný hmyz, v noci můry a netopýry. Květ saguara je také státním symbolem Arizony.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články