Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Galerie v tichu hlubin

44-45.jpg
Autor článku: Patrik Bartuška, Pátek, 9. ledna 2015
Autor fotografií: Patrik Bartuška
Český fotograf Patrik Bartuška letos zvítězil v jedné z kategorií prestižní mezinárodní soutěže snímků divoké přírody Wildlife Photographer of the Year. Soutěž pořádají britské instituce Natural History Museum (Přírodopisné muzeum v Londýně) a BBC Worldwide. Porotu okouzlily obrazy podmořského světa, které mnohdy působí jako abstraktní díla, u kterých se divák může zasnít a pustit z uzdy svou fantazii.

Vějířník třásnitý (Molucké moře, Indonésie)

Fotografii jsem pořídil při nočním ponoru. Vějířník ostře kontrastuje s červenou houbou a ozářené sedimenty rozptýlené kolem vytvářejí dojem hvězd…

Rozedranec (Molucké moře): Nečekaný objev mezi mořskými houbami – navzdory mimikry.

Rozedranec (Molucké moře)

Nečekaný objev mezi mořskými houbami – navzdory mimikry.

Klaun zdobený (Korálové moře, Austrálie): Vlající chapadla sasanek kolem rybky jménem klaun vypadají jako rozzářené svíce.

Klaun zdobený (Korálové moře, Austrálie)

Vlající chapadla sasanek kolem rybky jménem klaun vypadají jako rozzářené svíce.

Parmovec skvělý (Molucké moře, Indonésie): Parmovci mezi chapadly sasanek vytvářejí fascinující obraz podmořského ohně...

Parmovec skvělý (Molucké moře, Indonésie)

Parmovci mezi chapadly sasanek vytvářejí fascinující obraz podmořského ohně…

Liškoun pelagický (Visajanské moře, Filipíny): Hlubokomořský žralok se nechává očistit rybami od parazitů.

Liškoun pelagický (Visajanské moře, Filipíny)

Hlubokomořský žralok se nechává očistit rybami od parazitů.

Žralok písečný (Tasmanovo moře, Austrálie): Žraloci píseční vypadají strašidelně, ale jsou to milí tvorové.

Žralok písečný (Tasmanovo moře, Austrálie)

Žraloci píseční vypadají strašidelně, ale jsou to milí tvorové. Nechtěl jsem je vyplašit a čekal jsem na dobrý záběr. Po půlhodině, kdy jsem byl přitisknutý ke stěně jeskyně a pomalu jsem vypouštěl bubliny, se odhodlali k průzkumu. Za další půlhodinu se přiblížili téměř na dosah. Už jsem neměl skoro žádný vzduch v láhvi a byl jsem pěkně zmrzlý, když najednou mě jeden z nich obeplul a pomalu se vynořil z přítmí jeskyně, v hejnu okatců zlatohřbetých.

Ústřice hřebenová (Korálové moře, Austrálie): Co to je? ptal jsem se sám sebe při pohledu do hledáčku objektivu. Cosi na mě mrklo modrým okem a zazubilo se.

Ústřice hřebenová (Korálové moře, Austrálie)

Co to je? ptal jsem se sám sebe při pohledu do hledáčku objektivu. Cosi na mě mrklo modrým okem a zazubilo se. Až na palubě lodi jsem zjistil, že onen úsměv patří ústřici, na které je nalepena mořská houba a chobotnice.

Řasovník rozedraný (Jižní oceán, Austrálie): Tito úžasní tvorové žijí pouze podél jihoaustralského pobřeží. Bohužel jsou na pokraji vyhubení.

Řasovník rozedraný (Jižní oceán, Austrálie)

Tito úžasní tvorové žijí pouze podél jihoaustralského pobřeží. Bohužel jsou na pokraji vyhubení. Je těžké je objevit kvůli dobrému mimikry, já je hledal několik týdnů. Setkání s nimi ale pro mě bylo navzdory potížím doslova spirituálním zážitkem, který si v sobě ponesu celý život.

Strašek zlatý (Molucké moře, Indonésie): Při nočním ponoru se proti mně náhle vynořil strašek. Tito malí korýši jsou zvědaví a nebojácní.

Strašek zlatý (Molucké moře, Indonésie)

Při nočním ponoru se proti mně náhle vynořil strašek. Tito malí korýši jsou zvědaví a nebojácní. Jeho tělo, hlavně lesklé oči a tečky, dokonale ladilo s odrazy světlých kamínků na černém písku. Na tenhle okamžik jsem čekal…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články