Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Fotokarneval po anglicku

096-000.jpg
Daniel Pečeňa, Pátek, 3. Srpen 2007
Ohlušující hudba dunící ze všech stran, provokující polonahá ženská i mužská těla, kostýmy pronikavých barev a ostrý zvuk píšťalek - tak to vypadá koncem srpna v londýnském Notting Hillu. Spontánnost, hravost i bujará nálada jsou nedílnou součástí této akce, která všem účastníkům umožní pořádně si užít. Velkolepá oslava pod širým nebem dokonale vystihuje dnešní multikulturní tvář Londýna.

Uběhlo však ještě několik let, než se karneval s přispěním sociální pracovnice Rhane Laslettové a „steelpanové“ kapely Nostalgia Steelband přestěhoval do čtvrti Notting Hill. Zmíněná kapela tady začala pochod v čele malého karnevalového procesí.

Burácející zvuk linoucí se ze stříbrných „kotlů“ a barevné kostýmy tanečníků postupně přilákaly zástupy místních lidí, kteří se spontánně přidávali k průvodu. Od té doby je tady karneval každoročně doma, a to už dlouhých dvaačtyřicet let.

V roce 1976 byl karneval dějištěm doposud největších rasových nepokojů ve své historii. Vyprovokovaná mládež se střetla v ulicích s dohlížejícími policejními složkami. Karneval byl po této konfrontaci vnímán státním zřízením jako určitá forma kulturního odporu, a tak pro organizátory nebylo v následujících letech jednoduché každoroční karnevalovou tradici zachovat. Nicméně s jejich velkým odhodláním se jim nakonec podařilo překlenout nelehké údobí a karneval se postupně rozrostl do dnešních olbřímích rozměrů.

Příval hudby

V kalendáři kulturních akcí roku zaujímá karneval svou velikostí čelné místo, a to nejen na britských ostrovech. Jeho oficiální začátek v podobě soutěžní přehlídky steelpanových kapel probíhá již v sobotu. Panorama, jak se přehlídka jmenuje, je tak symbolicky spojena s počátky karnevalu v Notting Hillu. Hudba hraná paličkami na pečlivě naladěné speciální barely (dříve to byly plechové sudy na olej) pochází taktéž z Trinidadu.

Kapely mohou mít až několik desítek či dokonce stovek členů.

Osm tisíc maškar

Neděle je věnována dětem a rodičům. Tento den slouží v podstatě jako předvoj před hlavní „dospělou“ událostí v pondělí na tzv. Bank Holiday (což je pojmenování pro státem uznaný svátek). Tento den zhruba osm tisíc maškar prochází dokola trasou, která měří téměř 4 míle (6 km). Na různých místech podél trasy jsou rozmístěny obrovské zvukové systémy, z nichž se valí nejen tradiční hudba karnevalu, jako energická soca a calypso (což je politicko-sociálně-satirický komentář během hudby), ale také reggae, samba, techno, house, hip hop a další. Během karnevalu statisíce lidí spořádají doslova tuny jídla z různých kontinentů, přitom se posilňují zejména alkoholem a nezřídka i marihuanou.

V minulých letech se ozvaly hlasy z londýnské radnice, že by se měl karneval přemístit do blízkého Hyde Parku kvůli větší bezpečnosti návštěvníků. Zpráva starosty Kena Livingstona zjevně narážela na rok 2000, kdy se během karnevalu staly dvě vraždy.

Organizátoři v čele s předsedou Chrisem Mullardem nechtějí však o této alternativě ani slyšet a zamýšlejí s rostoucím počtem návštěvníků tradiční karnevalovou trasu prodloužit. A tak se zdá, že karneval v Notting Hillu zůstane nadále přesně takový, jaký je dnes.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články