Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Fotka, která lže

010-000.jpg
MF Dnes · Milan Vodička, Úterý, 2. října 2007
Na tuhle fotografii byste si měli vzpomenout pokaždé, když se chystáte uvěřit bez výhrad něčemu, o čem nic nevíte. Když vypínáte mozek. Když berete věci tak, jak vám je někdo naservíruje.

Tahle fotka totiž lže. A ve svém důsledku to byla dokonce hodně krutá lež. Možná si ten snímek pamatujete: je rok starý, ale teď se nám vrátil, protože byl v Praze.

Je to záběr z války, během níž Izrael bombardoval Libanon. A je to fotka, která letos na jaře vyhrála World Press Photo. Proto se dostala na výstavu i k nám. Možná by všechno bylo jinak, kdyby bylo od počátku jasné, že i na snímku je všechno jinak.

Co tam vidíte? Když se tahle fotka rozlétla po světě, redaktoři mateřské agentury ji pro jistotu opatřili tímto popiskem: „Bohatí Libanonci se projíždějí po ulici, aby se podívali na zničenou čtvrť jižního Bejrútu.“ Přesně tohle tam cítíte. Zlatá mládež si vyjela, možná rovnou z baru, podívat se, jak trpí chudáci na jihu Bejrútu, kde vždy bydleli ti nemajetní, a protože tam vládl Hizballáh, staly se jejich domovy terčem děl a raket. Vypadá to opravdu bizarně. Mladí, pohlední a dobře oblečení lidé si vyjeli v kabrioletu, aby si vyfotili zkázu.

Válečný turismus. Něco skrz naskrz odporného. Dívat se na cizí neštěstí a dělat si snímky jako suvenýry.

Možná se na to budou koukat večer s přáteli v baru hotelu Sheraton, který je bezpečný… Záběr je ztělesněním veškerého cynismu, sobectví a arogance mladých a bohatých.

Má však jednu zásadní chybu: mladí na snímku nejsou bohatí ani cyničtí. A rozhodně se nepřijeli dívat na neštěstí jiných. Ve skutečnosti jsou sami obětmi.

Podívejte se na jejich tváře. Jak jsou nervózní, konsternovaní. Přijeli se totiž podívat, jestli stojí jejich dům ve čtvrti, odkud i oni museli utéct. Jak později řekli, když je kvůli fotce našla média, byli doma, ale vůbec to tam nepoznávali. Dokonce i s tím kabrioletem je to jinak. Mladíkovi – jmenuje se Jad Maroun – ho půjčila jeho přítelkyně, aby se během druhého dne příměří mohli podívat, jestli dům jeho rodiny ještě stojí. Dvě dívky v autě jsou jeho sestry. Všichni jsou buď studenti, nebo drobní úředníčci, kteří právě začali pracovat. Jadova přítelkyně, která půjčila auto, je sociální pracovnicí a tenhle vůz sloužil za války pro evakuaci uprchlíků a zraněných.

Takže žádná zlatá mládež, žádný válečný turismus. Jen vyděšení mladí lidé, kteří se přijeli podívat, jestli mají ještě domov.

Jeden popisek úplně změnil realitu. Byla možná více sexy, ale zcela vylhaná. Vždycky, když vám budou média předkládat nezvratné pravdy, vzpomeňte si na tenhle snímek. Měli jste tam vše tak říkajíc černé na bílém, a přesto ta fotka lže.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články