Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

FLAMENCO ELEMENT a ISMAEL FERNÁNDEZ

FE-a-IF.jpg
(red), Čtvrtek, 31. března 2011
10.4.2011 20h, Divadlo ABC, Praha: Flamenco Element & Ismael Fernández představí pražským divákům nejlepší české a slovenské umělce v tomto oboru: kytarista Morenito de Triana, tanečnice Jana Drdácká, tanečník Eduard Zubák, cajonista Michael Cába, pianista Vašík Greif, flétnista Pavol Križovenský, zpěvák Zdeněk Žorna a basista Marek Cába. Jako host vystoupí Sevillský flamenkový zpěvák Ismael Fernández.

Komponovaný hudebně-taneční program v délce cca.125min ve dvou blocích obsahuje flamenkové styly jako Granaína, Alegrías, Farruca, Soleá, Bulerías, Tarantos a Tangos a samostatný projekt Flamenco Element, popsaný níže. Klasické flamenkové formy skupina obohatila o originální hudební aranže a choreografie, Ismaelův zpěv dodává těmto stylům maximální expresivnost a širokou škálu emočního zabarvení.

Strhující energie, emotivnost, dupová staccata a crescenda, jímavé melodické falsety, napětí a ticho před výbuchy závěrečných remate, to vše spoluvytváří nezapomenutelný zážitek, na který vás srdečně zveme!
FLAMENCO ELEMENT – studie pro ND Brno

Projekt Flamenco Element, půlhodinové intermezzo vytvořené pro ND Brno k baletu Carmen Cayetana Sota, pojala choreografka Jana Drdácká jako studii ženského prvku ve flamenkovém tanci. Vášeň, nespoutanost, svobodu, hravost i agresi archetypální Carmen rozehrává tanečnice v patřičně emočně zabarvených flamenkových stylech. Na pomoc si bere rekvizity typické pro ženské flamenco jako je bata de cola (vlečka), vějíř a mantón (šátek). V hudebních aranžích kytaristy Morenita de Triany zazní Guajira, Bulerías, Seguiriyas a Tangos. Tyto tradiční flamenkové styly v úpravě pro netradiční hudební seskupení kytara, cajón, housle, flétna a piano se střídají a prolínají a vytváří tak pestrou hudební báseň plnou muzikantských překvapení.

Flamenco je lidové umění z jižního Španělska, Andalusie. Vznikalo postupně prolnutím kultur na území Andalusie, konkrétně původního andaluského folkloru a folkloru cikánů, židů a arabů žijících na tomto území. Tento vývoj vykrystalizoval až v 18.století. Flamenco je stále živé, dynamické, umění, které se těší po celém světě rostoucímu zájmu z řad profesionálních hudebníků a tanečníků, díky nimž je stále technicky náročnější. Tradiční flamenco sestává ze tří složek: tanec (baile), zpěv (cante) a hra na kytaru (toque). 

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články