Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Evropa na zahrádce

116-000.jpg
Jiří Venclík, Úterý, 2. října 2007
Nevěříte, že Eiffelovku můžete vidět i na zahrádce? Ale ano, v bruselském parku Minievropa. Na rozloze zhruba jednoho kilometru čtverečního se rázem ocitnete i před monumentálním londýnským Big Benem nebo bazilikou Sacré-Coeur.

Právě tady je možné zaskočit si na koridu do španělské Sevilly na Plaza de Toros, podepřít šikmou věž v italské Pise, obdivovat šarm gondol v Benátkách nebo po prohlídce řecké Akropole pocítit na vlastní kůži nejistou půdu pod nohama na úpatí neklidného Vesuvu. Občas vedle vás projede i chlouba francouzských železnic, rychlovlak TGV-Thalys, nebo vás vyděsí houkající hasiči spěchající k požáru v přístavu. Zkrátka na co byste potřebovali několik dovolených, se vám v belgické Minievropě, hned vedle slavného Atomia, skutečně podaří za několik desítek minut.

Asi vás napadlo, že nejde o skutečné originály těchto úžasných pamětihodností, ale o jejich dokonalé napodobeniny v měřítku 1:25. Od roku 1987, kdy tato expozice vznikla, se původních sto evropských sociálně-kulturních a architektonicky zajímavých památek rozrostlo na tři sta padesát modelů. Cíl je jasný!

Seznámit především mladší generaci s historií a současností Evropy jako celku. S přistupujícími novými členy Evropské unie pochopitelně sílí i chuť nových států ukázat na prostoru třiceti metrů čtverečních to, na co jsou jejich obyvatelé pyšní.

První byla radnice

Česká republika už má konečně také své želízko v ohni. Po dlouhých tahanicích a zvažování bylo rozhodnuto, že naší první chloubou bude Staroměstská radnice s orlojem. Postavil ji pan Slavíček. Na konci tisíce hodin modelářské práce je dokonalá replika Staroměstské radnice s funkčními hodinami a orlojem. Stála sedm set padesát tisíc korun, které poskytly Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a CzechTourism. Od loňského května tak bruselský areál zdobí replika stavby z roku 1410, o jejíž dokonalý vzhled se postaral také speciální nátěr vytvářející patinu.

Za zmínku stojí, že při výběru vhodných exponátů se uvažovalo i o pražském Tančícím domě.

Prostor určený naší republice ještě není zdaleka plně obsazen, a tak se snad mohou – podle slov ředitele Pražského domu v Bruselu Jana Koukala – těšit i obyvatelé ostatních českých krajů a měst. Snad Českokrumlovští nebo některé moravské město.

Nechme se překvapit. Kromě procházky okolo nejkrásnějších evropských staveb si v Minievropě můžete dát i něco k jídlu a pití a pro obzvlášť zvídavé jsou připraveny i zajímavé a vtipné vědomostní i audiovizuální kvízy nebo soutěže s evropskou tematikou. Pokud tedy budete v Bruselu – především s menšími dětmi – nenechte si návštěvu Minievropy ujít.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články