Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Erik a Lonnie: Pádlaři ve tmě

74erikalonnie.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 15. červnaec 2015
Autor fotografií: archiv redakce
Když se Erik Weihenmayer rozhodl, že spluje Colorado, nejdřív ho prozkoumal z motorového člunu a pak se šest let zdokonaloval v umění pádlovat.

Lonnie Bedwell si ve stejné situaci vypůjčil kajak a přes své pastviny ho dotáhl k rybníku. Na stojaté vodě zkoušel, jaké to je, ponořit pádlo pod hladinu. Když pak vyložil kajak na horním toku Colorada, měl za sebou čtrnáct dnů zkušeností s bílou vodou.

Čisté dobrodružství

Colorado představuje čisté kajakářské dobrodružství. Na mnoha úsecích je tak odlehlé, že v případě nehody jste od záchrany pár týdnů. A nedobrovolnou výjimečnost osud přidělil i Erikovi a Lonniemu. Jsou totiž oba slepí. Letos sedmačtyřicetiletý Erik, první slepec, který zdolal Everest, ztratil zrak ve třinácti. O tři roky starší Lonnie, bývalý voják, oslepl v dospělosti při lovecké nehodě. Ani jeden z nich s kajakem neměl zkušenosti ani jako vidoucí, takže techniku se museli učit ve tmě.

„Měl jsem retinoschízu,“ říká k tomu Erik. „Odchlipovaly se mi sítnice. Kdybych dostal ránu do hlavy, pokračovalo by to rychleji, takže mi nedovolovali žádné kontaktní sporty. Když jsem konečně oslepl, už to bylo jedno. Slepota ze mě nakonec udělala sportovce.“ Erik se pak stal prvním slepcem, který zvládl sbírku nejvyšších vrcholků všech kontinentů známou jako Koruna planety neboli Seven Summits.

Nepřiznat porážku

Pádlovat téměř 500 km jen podle pokynů vodičů, je nicméně taky sportovní extraliga. Trvalo jim to tři týdny. První dva týdny to šlo celkem hladce – oba se sice nesčetněkrát převrhli, ale vždycky zůstali v lodi. Až do chvíle, kdy vpluli do peřejí Lava Falls. Proud Erika otočil jako kartu, takže se musel uvolnit a plavat ke dnu, aby ho víry nerozemlely o balvany, nevcucly do děr nebo aby nedostal ránu od zdivočelé lodě.

Nicméně Erik porážku nepřiznal a nazítří se vyšplhal na začátek peřejí. „Jedna moje část chtěla řvát, že dál ani náhodou,“ podotýká k tomu on. „Ale věděl jsem, že musím.“ A je dost možné, že oba ještě pár peřejí sjedou. Lonnie v tom má jasno: „Až to přijde, jdu do všeho.“

Lonnie si od členů kajakářského týmu vysloužil přezdívku Neřízená střela. „Já jsem ale pravý opak,“ říká k tomu Erik. „Vybírám si nejlepší dráhu a snažím se být přesný, ale Lonnie je prostě typ:,Pošlete mě do té největší peřeje, bude legrace!‘“ Dalibor Demel, spisovatel a novinář


PÁDLAŘSKÁ FAKTA

  • Lonnie pádloval Velkým kaňonem už v srpnu 2013.
  • S Erikem si plavbu zopakoval v září roku 2014.
  • Plavba trvala 21 dní, měla cca 500 km.
  • Erik zdolal 25. května 2005 Everest. O svých zkušenostech napsal knihu Touch the Top of the World.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články