Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Džungle před tabulí

10-000.jpg
Milan Vodička, Úterý, 28. dubna 2009
Už zase. Tentokrát to ale nebylo v Americe: středoškolák vešel do školy a začal střílet úplně stejně metodicky, jako když nějaká maminka pečlivě pročesává supermarket se seznamem v ruce. Patnáct mrtvých. Jako obvykle hodný, tichý hoch. Když se něco takového stane v Americe, kdekdo už pokrčí rameny, protože každý druhý tam má zbraň pod postelí.

Amerika má měkkou spoušť. Jenže tohle se stalo v Německu. Hned za rohem.

Člověka samozřejmě vyděsí, když se zločin stane tam, kde by ho nečekal a kde jaksi z podstaty nemá místo. Když se v Kongu vraždí hromadně, nijak nás to nevzruší. K některým zemím a světadílům už to patří jako Eiffelovka k Paříži. A hlavně je to příliš daleko, abychom si to dokázali skutečně představit. Není to naše zkušenost. Když se vraždí v Americe, je to blíž, ale máme útěchu: Evropané po sobě nestřílejí.

Tedy pokud nejsou Finové nebo Němci, což jsou dva poslední případy kontinentální školní zabíjačky.

Střelcův otec měl sice doma svou soukromou Ameriku, protože vlastnil skoro dvacet zbraní, ale i tak z toho má člověk husí kůži. Tohle bylo skoro v našem lese.

A nejhorší je, že se s tím nedá nic dělat. Vlastně dá: taky v Německu každý hned věděl, co bylo špatně, a všichni hýřili nápady. Policie chtěla kontrolní rámy u školních dveří, stejné jako jsou na letišti. Učitelé chtěli ještě víc omezit právo na držení zbraní a psychologové chtěli, aby v každé škole seděl jeden z nich. Hezké, dobře míněné, přínosné, ale k ničemu.

Pokud ze škol nemá vzniknout bunkr, pokud se z nich nemají stát pevnosti, nezmění se nic. Tohle nebezpečí tady bude číhat pořád. Neznamená to ale, že je v nás zakódované. Že to tak bylo od chvíle, kdy otevřeli první školu. Dokáže se to snadno. Tyhle školní střílečky jsou totiž novinkou. Patří k posledním dvěma desetiletím. Předtím nebyly. Znamená to, že něco je špatně právě dneska. Mohou za to filmy, protože tam násilí nebolí? Videohry, kde po vás chtějí, abyste násilí rovnou trénovali? Myslíme, si, že naše doba je superzjemnělá oproti těm předchozím barbarským časům. V tomhle ohledu je však hodně krvavá. Školy bývaly bezpečná místa. Teď se však mění ve střelnice.

Dřívější džungle před tabulí, jak o ní psal Evan Hunter neboli Ed McBain, dnes působí velmi krotce. Zato tohle vypadá skoro jako nějaká nebezpečná civilizační nemoc.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články