Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dva roky v Nangidě

008_Image_0002.jpg
Lenka Klicperová, Čtvrtek, 13. října 2011
Je to skoro přesně dva roky, co jsme společně s Olgou Šilhovou odjížděly do Keni fotografovat a natáčet film s poměrně odvážným námětem ženské obřízky. Dva roky od té doby utekly rychleji než kalné vody v řece Ewaso Ngyiro na samburském teritoriu. Shodou okolností skoro v den výročí odjezdu máme premiéru filmu Latim – Obřezané.

Je to nějaký pátek, co jsem i na stránkách Lidé a Země uveřejnila reportáž o ženách ze samburské vesnice Nangida, které stále podstupují krutý rituál ženské obřízky (Lidé a Země 5/2010). Stále jsem s nimi ve spojení. Prostřednictvím filmových záběrů, které natočila v převážné většině Olga, prostřednictvím scénáře, který jsme tvořily společně, prostřednictvím zpěvů, které zachytily naše mikrofony. A dvakrát jsme dostaly s Olgou z Nangidy e-mail. Tedy ne úplně z Nangidy, ale z městečka Isiola, což je nejbližší spojnice s civilizací, kam musela dojít Betynka, naše samburská přítelkyně a hostitelka, aby mohla mailovat. Psala, že se za nás modlí, aby se nám naše práce dařila, a že stejně tak se za nás modlí všechny ženy z Nangidy.

Přiznám se, já jsem se za Betynku nemodlila, modlím se jen instinktivně ve chvílích opravdu nejhorších (bohužel nebo bohudík). Ale v duchu jsem s Betynkou byla celou tu dobu od návratu až do současnosti, kdy je práce na filmu skoro u konce. Spolu se mnou a Olgou (a mnohdy i bez nás) trávil nad filmem hodiny ve střižně Mirek Hrdý, který se ujal střihu a režie. Bez jeho zkušeností by film nikdy nevznikl. Jsem mu za to vděčná, protože od začátku věděl, že jde do neziskového projektu. Hudbou film skvěle okořenil Robert Jíša a spolu s ním se na něm podílela řada dalších lidí, kteří namluvili komentáře, udělali grafiku, přeložili texty… Všem patří velký dík.

Tak až uvidíte na plátně kina či na televizní obrazovce mluvit Betynku a další ženy a muže ze severu Keni, zkuste se na chvíli zastavit nad jejich osudy a příběhem. To bude pro nás tvůrce ta největší odměna.

Přeji co nejhezčí říjen,

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


19. října 2011 18.00 Kino Oko, Praha

Nový český dokument zachycující pohled všech aktérů dávného rituálu. Co si o ženské obřízce myslí samy ženy, které ji musí podstupovat? S jakými argumenty přicházejí místní muži? A co ke své práci řeknou samotné obřezávačky?

Snímek Latim – Obřezané přivádí diváka k lidem z kmene Samburů, El Molo, ale také ke keňské Somálce či bílé Samburce…

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články