Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Důvod k oslavám?

tgb, Úterý, 31. října 2006
Na přehradě Tři soutěsky propukly letos na jaře oslavy. Dne 20. 5. byly totiž dokončeny stavební práce na její hrázi, a to o devět měsíců dříve, než určoval plán.

Kromě toho pod hladinou přehrady mizí kulturní památky a zhruba 1300 cenných archeologických nalezišť prehistorických sídel národa Pa, který zde sídlil před více než 4000 lety. Další škody napáchá nepříznivý dopad stavby na životní prostředí. Unikátní říční delfíni i zvláštní ryba veslonos přišli o značnou část svého teritoria, také počet vzácných sibiřských jeřábů hnízdících na nedostupných skalních výchozech nad kdysi romantickým údolím se kriticky snížil.

Přehrada by však měla zabránit záplavám, které si na řece Jang-c-ťiang jen ve 20. století vyžádaly 300 000 obětí. Rovněž zamezí břehové erozi, zanášení říční delty a zvýší bezpečnost lodní dopravy. Pro ni byl vybudován 280 m dlouhý, 35 m široký a 5 m hluboký plavební kanál s výtahem pro lodě.

Podobně jako při výstavbě jiných přehrad poměr nákladů k přínosu vodního díla vyvolává řadu polemik. Oficiální plánovaný rozpočet byl 25 miliard USD, ale hovoří se o tom, že náklady přesáhly 100 miliard. Projekt byl doprovázen mnoha korupčními skandály. Nyní se dokončuje instalace 26 generátorů a na plný výkon 18,2 gigawattů, který pokryje téměř 4 % celkové spotřeby energie v Číně, se obří dílo rozjede až v roce 2009.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články