Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dostali Harryho

010-000.jpg
Milan Vodička, Středa, 2. dubna 2008
Tohle je fotka, která obletěla svět a udělala titulky, jak tomu říkají novináři. Ale jednomu mladému muži zkazila život.

Chudák Harry, tak ho dostali.

Podívejte se na něj: je unavený, opálený a zřejmě i šťastný. Princi Harrymu se v Afghánistánu líbilo, Afghánistán mu šel očividně k duhu, ačkoli to tam nebylo zrovna nejbezpečnější.

I když to je otázka. Troufám si tvrdit, že se tam Harry cítil bezpečněji než doma. Na pušku tálibánců tam člověk narazí méně často než na teleobjektiv nějakého vlezlého paparazziho doma.

„Nechci posedávat po Windsoru, protože Anglii nemám zase tak rád a je hezké být pryč od všech těch novin a novinářů,“ řekl upřímně mladý princ, když předtím prohlásil, že se chce do Afghánistánu vrátit. Docela drsné. Kdyby to řekl nějaký jiný podporučík Jejího Veličenstva, proč ne.

Ale když tohle pronese muž, který je třetím následníkem trůnu v řadě, je to vážné.

Ten Harry se mi zamlouvá víc a víc.

Vždycky se dost jevil jako člověk, jehož povaha odpovídá jeho životnímu poslání.

Byl to chlapec zrozený ke zbytečnosti, druhý syn v tradici, která bere prvorozeného syna jako dědice a toho mladšího jako náhradníka. Navíc žil v časech, kdy média stále víc hloubala o zbytečnosti systému i jeho rodiny. Vypadal, že dělá vše pro to, aby tyhle úvahy o zbytečnosti ještě podpořil. Teď jej jako velkého britského bojovníka opěvují mnohé z hlasů, které ho nedávno bičovaly, i když občas nebylo ani za co.

Ale Harry se nechce vrátit do Afghánistánu kvůli „akci“. Vzpomeňte si, jak vypadal uvolněně, když v televizi pustili záběry natočené během jeho služby v Afghánistánu. Byl tam tajně, a tak nebyl všemi sledovaným princem Harrym, ale anonymním podporučíkem Walesem. Tohle privilegium prožil možná poprvé v životě. Byl ve stejných maskáčích jako všichni ostatní, dýchal stejný prach a jedl stejné jídlo. S překvapením zjistil, že se čtyři dny nesprchoval, týden si neměnil prádlo, a přesto se všechno zdálo tak přirozené a normální.

Taky to normální bylo. To jen jeho předchozí život nebyl normální.

Už úplně chápu zvědavost, kvůli níž si princ vyměnil šaty s chuďasem. Harry si prosadil, že mohl jít do Afghánistánu, do války, ale tam zjistil, že mnohem těžší bude bojovat s vlastním osudem. *

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články