Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dolomity součástí světového dědictví

018-001.jpg
red, Čtvrtek, 17. září 2009
Na setkání Komise Světového dědictví UNESCO, které proběhlo 26. června ve španělské Seville, byly severoitalské Dolomity, nejvyšší korálové útesy světa, oficiálně zapsány na prestižní seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Toto unikátní horské pásmo se tak zařadilo mezi dalších 174 kulturních a přírodních památek, kterým je zajištěn nejvyšší možný stupeň ochrany. Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) schválil nominaci především díky výjimečné přírodní kráse dolomitského pohoří. Svou roli sehrála také skutečnost, že Dolomity, podle svazu všeobecně pokládané za jedno z „nejpodmanivějších pohoří na světě“, představují jedinečný příklad geologického vývoje planety Země.

Reinhold Messner, jeden z největších světových horolezců všech dob, dodává: „Nevšední krása Dolomit je výsledkem kontrastu mezi zelenými loukami, strmými skalními stěnami a geologickým složením samotných skal, které během dne vystřídají celou škálu barev. Každý z vrcholů má svou jedinečnou, nezaměnitelnou tvář a své typické ‚povahové vlastnosti‘.“Do­lomity vznikly před zhruba 90 miliony let, kdy se díky intenzivnímu pohybu zemských desek z pravěkého moře vynořilo dnešní pohoří Alpy.

Název „Dolomity“ připomíná proslulého francouzského mineraloga Déodata Grateta de Dolomieu, který jako první popsal místní horninu – dolomit, druh karbanické horniny, jehož vlastnosti mají na svědomí charakteristické tvary a jedinečné zbarvení těchto hor. Dolomity jsou díky svým 300 slunečným dnům v roce také vyhledávaným cílem českých turistů.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články