Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dokonale střiženo!

44-45strih.jpg
Autor článku: František Zvardoň, Středa, 22. červnaec 2015
Autor fotografií: František Zvardoň
Obklopují proslulé francouzské zámky, staré majáky nebo v nich vznikají ty nejušlechtilejší odrůdy leknínů a růží. Francouzské zahrady ilustrují dokonalé umění svých tvůrců. Jejich kouzlo ale vynikne nejlépe, když sednete do vrtulníku a vezmete do ruky fotoaparát.

▲ Zámek v Champs sur Marne vznikl na začátku 18. století jako šlechtické sídlo pro trávení volného času. Vlastnily ho třeba princezny z Conti a markýza de Pompadour, hostil Diderota i Voltaira. Kolem zámku se rozkládá zahrada o 85 ha, která dokonale snoubí francouzskou zdobnost s anglickým parkem.

CHENONCEAU

CHENONCEAU

Leží nedaleko soutoku řek Cher a Loira. Vystavěn byl v letech 1513–1521 na místě původního vodního mlýna. Později byly přistavěny mostní oblouky, které zámek spojily s druhým břehem řeky. Ve dvoupatrové galerii nad oblouky se kdysi s oblibou setkávala francouzská smetánka, mimo jiné i Kateřina Medicejská.

SAINT-DENIS-D'OLERON

SAINT-DENIS-D‘OLERON

Maják Chassiron na ostrově Oleron byl postaven v roce 1834 a je vysoký 46 metrů. Obklopuje ho kruhová zahrada, která má zobrazovat větrnou růžici. Je otevřena od roku 1997.

CHAUMONT-SUR-LOIRE

CHAUMONT-SUR-LOIRE

Na místě dnešního zámku stávala už v 10. století jednoduchá pevnost, v 15. století na příkaz Ludvíka XI. vypálená a zničená. Majitelé však zámek obnovili a později ho koupila Kateřina Medicejská. Hostila zde mimo jiné Nostradama. V druhé polovině 19. století byl místní park osazen v anglickém krajinném stylu.

CHATONNIERE
CHATONNIERE

CHATONNIERE

V roce 1955 zakoupila zdejší zámeček francouzská šlechtická rodina vévodů z Dino. V roce 1986 se dcera sedmého vévody z Dino Béatrice de Andia rozhodla zámek obklopit doslova rajskými zahradami, kterých do dnešního dne vzniklo třináct. Nesou poetické názvy jako Zahrada ticha, Zahrada tance či Zahrada potěšení.

HAUTEFORT

HAUTEFORT

Zámek se zahradami se rozkládá v Dordogne, na jihozápadě Francie. V 17. století byl honosně rekonstruován a vznikl zde park ve francouzském stylu. V roce 1853 hrabě ze Choulot zahrady zdokonalil, především zde vznikly složité geometrické vzory.

BALLON

BALLON

Bývalá pevnůstka na severozápadě země v departementu Sarthe byla ve středověku cílem mnoha útoků. Její dnešní vzhled pochází z 15. století. Zahradu zámečku svírají hradby a tvoří ji lipová alej, lví dvůr, ovocný sad a růžová zahrada.

JARDINS DE L'IMAGINAIRE

JARDINS DE L´IMAGINAIRE

V obci Terrasson najdete tyto „Zahrady neskutečna“. Moderní zahrady v Dordogne vznikly v roce 1966 jako třináct živých obrazů, které reprezentují mýty a legendy o historii zahrady: Osa větrů, Perspektiva, Základní prvky zahrady, Posvátný les, Tunel vegetace, Divadlo zeleně, Vodní zahrada, Terasy z mechu, Zahrada topiary, Růžová zahrada, Kosatcová zahrada, Fontány, Vodopády a nádrže.

LATOUR-MARLIAC

LATOUR-MARLIAC

V roce 1875 založil Joseph Bory Latour-Marliac školku pro pěstování a rozmnožování leknínů. Po čase dokázal křížením dovezených druhů vypěstovat širokou škálu barev leknínů: od jemně žluté po temně červenou. Své výpěstky prezentoval na Světové výstavě v roce 1889. Úzce spolupracoval s malířem Claudem Monetem. Dnes rozsáhlé zahrady vlastní Američan Robert Sheldon.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články