Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dobrodružství na sněhu

154-000.jpg
Michal Kristýnek, Čtvrtek, 27. listopadu 2008
Jiskry sněhu odlétají od pat toho, kdo jde přede mnou. Nad zubatý okraj lesa, ze kterého budeme těžit dřevo, nasadilo ranní slunce královskou korunu - Králický Sněžník jiskří čerstvě pokrytý bělostným sametem. Je před silvestrem a tady v horách není ani stopy po civilizaci. Čtrnáct dní v divočině Rychlebských hor.

Čtrnáct dní bez postele, teplé sprchy, bez každodenních starostí.

O co tu jde?

Hory a dobří instruktoři vás naučí hodně. Naučí, jak se pohybovat zimní krajinou na sněžnicích, žít a přežít v zimní krajině. Naučí postavit si vlastní obydlí – týpí, rozvrhnout dobře vlastní síly, poznat, kde jsou mé limity a kde silné stránky. Najednou je všechno jiné než v „civilizaci“. Dávám se s ostatními do díla – ostříme z lesa vyťaté kůly, řežeme a stloukáme podlážky a pryčny. Stavíme konstrukci na týpí. Ostatní mezi tím vykládají ohniště a podlahu placáky z potůčku. První stojí vojenský stan, kde se podává voňavý grog.

Co bych jinde prožíval roky, je zrychleno a umocněno krásou i náročností zimní přírody a také zážitkovými hrami. Táhneme psí spřežení a dobýváme Yukon. Strategicky plánujeme železnici přes hory i záchranu polární výpravy.

Rozevlátí umělci tvoří z ledu sochy a gentlemani hrají sněžný golf. Jsou večery, kdy píšeme básně, ale i takové, kdy se roztáčí ruleta kasina i taneční páry v rytmu guralské kapely.

Ráno zase nazujeme sněžnice a vydáváme se po divoce pustém hřebeni zavátých Rychlebských hor -bez jakéhokoli zázemí. To je výzva, která už obnáší mnohé: zvládnout táboření a pohyb v náročném terénu, ale třeba i svou psychiku.

Pomalu se smráká a stopa cestičky, kterou se do nedotčeného sněhu zakusují naše sněžnice, se plazí plání, na které dřív stály chalupy vesničky. Dnes tu v posvátném tichu zurčí pramen a proti obrysu hor rozpíná ramena jediný pamětník, starý dřevěný kříž – symbol Rychleb.

Říká se, že mrazivá rána jsou nejhorší. Hlava vykoukne do rozbřesku mnohem dřív než slunce nad obzor -světlo je nutno využít naplno. Ale ti, co to zažili, vědí, že nejhorší je strach z prvního kroku…


ŽIVOT JE GOTICKEJ PES

Legendární zimní kurz Prázdninové školy Lipnice Kurz je pro všechny, kteří rádi podlehnou odhodlání, nadšení a touze prožít několik dnů v zimní přírodě s její neopakovatelnou atmosférou, drsnou krásou a jedinečnými zážitky. Pro účast nejsou předchozí zkušenosti ze zimního táboření podmínkou. Očekává se průměrná fyzická kondice, vlastní otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy, přiměřené oblečení a kvalitní rozchozené boty do sněhu. Letošní kurz se koná 28. 12. 2008 – 10. 1. 2009. Více informací ke kurzu na www.gotickejpes.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články