Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dobrodruzi odvedle - Mike Libecki: Přitažlivost neznámá

18a.jpg
Autor článku: D. Demel a redakce, Středa, 5. února 2014
Autor fotografií: Profimedia.cz
„Nejdůležitější součástí mých cest je odlehlé, nedotčené, neobjevené tajemství,“ uvažuje čerstvý čtyřicátník Mike Libecki. Má za sebou padesátku expedic na nejzapadlejší místa planety a rád se jich dotýká jako první.

Jeho výpravy, prvovýstupy a vůbec ohledávání posledních nedotčených koutů světa, navíc podnikané většinou sólově, pokaždé balancují na hraně všeho. Mike Libecki nicméně o nebezpečích nijak zvlášť nemluví a spíš vám bude vyprávět, jak na vrcholu poskakoval nahý nebo jaké výstřednosti pojídal v odlehlé čínské vesničce.

Jeho expediční kalendář připomíná našlapaný telefonní seznam plný kontrastů. Jeden měsíc se prosekává bornejskou džunglí v západním Kalimantanu, aby ze sebe pod stěnou strhal pijavice a podnikl prvovýstup, za pár týdnů na snowboardu sjíždí afghánské hory Koh-e Baba proslulé nekonečným lavinovým seriálem a pod dohledem Tálibanu pak s kitem křižuje horská jezera. Jakmile rozmrzne, vydá se zmrznout znovu na ruské souostroví země Františka Josefa v Severním ledovém oceánu, pádluje mezi ostrovy a občas vyleze na vrchol hory, která ještě nepoznala dotek lidské boty. Následuje Grónsko a šedesátihodinový výstup na nedotčený žulový monolit, pak zase zpátky do vedra na filipínskou Kordilleru a džunglí porostlé kopce, které Libecki něžně nazývá „džunglovým mišmašem“. „Abych nějakou expedici podnikl, musím to téma milovat,“ sní Mike. „Říkám tomu organický entuziasmus. Bez nadšení pro věc nemůžete udělat nic.“

Mike Libecki
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články