Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dobrodruzi odvedle - Jeb Corliss: Šílený ptačí muž

18a.jpg
Autor článku: D. Demel, Středa, 19. února 2014
Autor fotografií: Profimedia.cz
„Prostě nejšílenější věc, jakou jsem kdy v životě udělal. Nic tak drsnýho jsem ještě nezažil. V životě jsem nebyl tak vyděšený. Bylo to tak silný a ohromující. Normálně jsem se rozbrečel…“ To jen tak pro představu, co s vámi udělá jeden průlet skalní štěrbinou o šířce sedm a půl metru a dlouhou jako tři fotbalová hřiště.

To jen tak pro představu, co s vámi udělá jeden průlet skalní štěrbinou o šířce sedm a půl metru a dlouhou jako tři fotbalová hřiště. A neletělo se letadlem, vznášedlem, balonem ani raketou, ale jen pomocí gravitace a létacích blan z wingsuitu. BASE skokan Jeb Corliss podobné věci dělá, i když zrovna tenhle kousek z letošního září patří na pomezí skokanského sci-fi. Jako obvykle vyskočil z vrtulníku, ale tentokrát obludnou rychlostí zamířil ke štěrbině v hoře Jianglang.

Jeb Corliss: Šílený ptačí muž

Trefit se při rychlosti kolem 200 km/h do trochu širších vrat od garáže je fantastický a tak trochu potrhlý výkon. Zvlášť když víte, že máte jen jediný pokus. Jeb Corliss ovšem snáší rizika docela dobře a není to proto, že ho smrt obchází obloukem – párkrát už ji měl na dosah. Když před deseti lety se svým nejlepším kamarádem, australským BASE jumperem Dwainem Westonem, účinkoval v Coloradu na Go Fast Games podletem mostu Royal Gorge, neměl zrovna štěstí. Dwain měl přeletět nad mostem, ale v rychlosti 190 km/h narazil do ocelového zábradlí, utrhl si nohu v kyčli a na místě zemřel. Jeb se musel vyhýbat Dwainovým padajícím ostatkům a přistál potřísněný kamarádovou krví.

Jeb Corliss: Šílený ptačí muž

Loni si při nezvládnutém letu v Jižní Africe zlomil slušnou sbírku kostí, ale jakmile mu všechno srostlo a rozhýbal klouby, znovu oblékl létací oblek. Během své kariéry seskočil z mnoha malebných vyvýšenin včetně Eiffelovky, gigantické sochy Krista v Rio de Janeiru nebo věží Petronas v Kuala Lumpuru. Po letu z newyorské Empire State Building ho zatkla policie, což ho nakonec stálo trochu peněz a oficiální zákaz vstupu na ESB. Nicméně na světě je pořád dost míst, odkud se dá skočit, chvilku letět a v lepším případě přežít.

„Jednou zemřu a chci, aby to bylo během něčeho, co mám rád,“ podotýká k tomu Jeb. Doufejme, že osudová statistika Jebovu odvahu, leteckou virtuozitu a odvahu nakonec ocení.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články