Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_laz_1_16.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Pátek, 8. ledna 2016
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Cesty na teplem a minami

„Jedeš zase do Iráku? To se tam aspoň trochu ohřeješ, co?“ Taková slova jsem slyšela krátce před svým odletem. Vrátila jsem se krátce před uzávěrkou lednového čísla LaZ. Ohřát se… V životě mi nikde nebyla taková zima jako na pláních kolem Kirkúku nebo v Sindžáru na západě země. Zima byla venku a ještě větší zima byla uvnitř budov, kde se netopilo. S láskou a trochou závisti jsem vzpomínala na kolegy v redakci, kteří se zatím zabývali přípravou exotického čísla, kdy vás během středoevropské zimy lákáme do dalekých a teplých krajů.

Já byla daleko a v zimě. Naším cílem byl nedávno osvobozený Sindžár, město, které připomíná v mnoha směrech syrské Kobaní. Sindžár je zničený, rozbombardovaný a v jeho ruinách jsou na rozdíl od Kobaní vidět jen vojáci, žádní civilisté. A jestli jsou v Kobaní v ruinách stále ještě miny a nevybuchlá munice, v Sindžáru jich je ještě nepoměrně víc. Jedním z nejsilnějších zážitků bylo pozorovat deminovací tým kurdských vojáků. Doteď nemůžu pochopit, že jsou všichni naživu a my s nimi. Byly jsme s kolegyní Jarmilou Štukovou svědky řízené detonace asi 500 kg TNT.

No, řízené… „Tahle bomba je asi sto kilo těžká. Nevidíš nikde žádný drát – rozbušku má totiž uvnitř. Musíme nejdřív vyzkoušet, jak moc je citlivá na pohyb, a pak ji přenesem na tu hromadu k ostatním a odpálíme,“ vysvětloval mi v Sindžáru velitel deminovacího týmu. Bombu prostě přivázali na kus špagátu za auto a pak ji chvíli popotahovali. Když nevybouchla, čapli ji dva chlápci do rukou a šup s ní na hromadu. Jestli se dá udělit titul Nejnebezpečnější job roku, já bych věděla, kdo by to vyhrál…

Za teplem tedy určitě nejezděte tam, kam já, máme pro vás ovšem spoustu skvělých tipů – což takhle dát si v lednu Bali nebo Šrí Lanku?


MŮJ TIP

Naši dlouholetí milí spolupracovníci, manželé Irena a Jiří Páleníčkovi, jsou opravdovými znalci ostrova Bali. Vydali se sem znovu, aby zjistili, jak se ostrov mění pod přívalem turistů. Nevěšte hlavu, prý se najdou i pozitivní důsledky!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články