Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_12_15.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Středa, 9. prosince 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Prosinec na „INDI“ téma

Když se mě někdo zeptá, čím jsem chtěla být, když jsem byla malá, řeknu indián. Kolik let jsem asi tak dohromady prosnila o tom, jaká dobrodružství bych mohla prožívat, kdybych se narodila na rozlehlých prériích amerických jako děvčátko Žlutý vlas, modré oko! Romantické představy se ovšem rychle rozplývají po přečtení reportáže Tomáše Nídra o amerických Siouxech. Asi už to s nimi i za dob mého dětství nevypadalo nejlépe a teď je to ještě smutnější. Ohnivá voda, která stála odedávna za jejich problémy, je ničí i nadále spolu s novodobou metlou – cukrovkou. Kdyby to tak viděl slavný Sedící býk, náčelník Siouxů, jenž vedl své bojovníky u Little Big Hornu proti generálu Custerovi. Zajímavé je, že Sedící býk byl kromě válečníka také svatým mužem a šamanem.

Nevím, nakolik se tato svatost slučuje s tím, že už ve čtrnácti zabil svého prvního nepřítele. Byl tedy z dnešního pohledu vlastně spíš dětským vojákem, jehož schopnosti se plně rozvinuly v elitní válečnické skupině Statečná srdce (něco jako současní SEAL nebo Delta Force). Ta indiánská jména nás v redakci zaujala. Tak mě napadá, jak bychom se indiánsky jmenovali my tady v LaZ. Grafik Štěpán by se mohl jmenovat Ten, který nikdy nepřijde v černé. Editorka Andy by mohla být Jestřábí zrak, jelikož jí chyby v textech uniknou jednou za pět, maximálně deset let. A já prý jsem podle kolegů Ta, která je na válečné stezce. Což je asi výstižné, protože mám asi před další cestou do Iráku…

Není však indián jako indián, to peruánští indiáni na ostrově Taquile jsou jiná liga. Nechlubí se skalpy zabitých nepřátel, ale vlastnoručně upletenými čepicemi. Pletou je muži a vůbec se za to nestydí! O takto vzácně vyrovnaném genderovém přístupu by si mohli nechat zdát nejen ostatní indiánské kmeny, ale i Evropané, potažmo Evropanky. Vždyť slyšeli jste někdy o někom, kdo by dostal k Vánocům pletenou čepici od dědečka?

Nezapomenutelné Vánoce, ať už je prožijete doma, nebo na cestách, a vše dobré do roku 2016 vám přeje celý tým Lidé a Země.


MŮJ TIP

Po dvojité dávce indiánské tematiky si přečtěte článek o Kolíně nad Rýnem a o tom, jak tu skvěle dokázali zachovat industriální architekturu a vdechnout jí nový život. A také se určitě vydejte na výlet! Nejlépe ve stopách Franze Kafky…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články