Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_10_15.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Čtvrtek, 8. října 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Smích na přední linii

Nespala jsem. Nešlo to. Celé ty dvě hodiny, které mi na spánek zbývaly, bylo rozsvíceno a na plné obrátky jel generátor. Kravál, jak když startuje vrtulník. Ale byla to jedna z nejzajímavějších nocí a rán mého života.

Na frontu, na malou základnu hájenou třinácti dívkami z kurdských milicí YPJ, jsem přijela v noci, těsně poté, co skončil útok IS. Islamisté používali i světlice, aby lépe zaměřili pozice kurdských obránkyň. Obsadili vesnici asi kilometr vzdálenou od základny a dívky čekaly, že nad ránem budou útok opakovat. Fronta v noci je zvláštní – tma, ticho, jen sem tam uvidíte siluetu se samopalem v ruce, jak jde střídat stráž.

Můj tlumočník kamsi zmizel, takže sedím s čajem v ruce s dvojicí Kurdek. Jedna umí dohromady asi deset slov anglicky a pokouší se mi říct něco jako – nechoď ještě spát, pojď si s námi povídat. Připadá mi to víc než úsměvné, ale dáme se do toho a česko-kurdsky statečně konverzujeme dobré dvě hodiny. A myslím, že si chvílemi i rozumíme. Pak se složím v malé místnosti na kavalec, vedle nosu čísi kalašnikov. Dvě hodiny aspoň ležím. Před pátou ranní si sundávám z obličeje šátek jako obranu proti světlu. Mám záda pokousaná od štěnic a snažím se nemyslet na to, že si třeba odvezu z fronty suvenýr.

Dívky, kterých spí v maličké místnosti asi deset, se začínají probouzet. Některé zírají překvapeně, co se jim to během noci dostalo do tábora. Smějeme se na sebe a já beru do ruky foťák. Protože to, co vidím před sebou, ani na okamžik nepřipomíná frontu, strach a válku, ale spíš letní tábor nebo školu v přírodě.

Holky prostě začnou blbnout, dělají si ze sebe navzájem legraci. Pak jedna přiběhne s džbánem vody a začíná na ještě dřímající spolubojovnice šplíchat vodu. Další bere do ruky šátek a předvádí modelkovské pózy, špulí pusu jako sexy kočka z pánského časopisu… A každou chvíli do toho holčičího blbnutí může přijít útok. Stráže jsou pořád na svém místě, dívky spí v uniformě, zbraně opřené u zdi, aby byly ihned po ruce. Jsou připravené. I na to, že mohou kdykoliv zemřít. Ale rozhodně nejsou připravené na život bez legrace.

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP

Říjen patří reportážím, doufám, že si s nastávajícím podzimem, kdy se dny krátí, po večerech hezky počtete. Určitě doporučuji věnovat pozornost Mužům v proudu řeky – už jen kvůli krásným fotografiím -, ale mne osobně zaujaly Zapomenuté konflikty, které pro vás vybrala Tereza Spencerová.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články