Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3_9_15_editorial.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Úterý, 8. září 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Fotografická úroda

Vypadá to na pořádné fotografické žně. U nás v LaZ jsme začali už v srpnu originální titulkou od Františka Zvardoně. To už jsem si myslela, že máme vrchol sezony, jenže pak přišel nápad oslovit Steva McCurryho, který má právě teď v září v Praze výstavu. „To asi bude složité, spíš s tím nepočítejte,“ napsal mi jeho pražský tým do mailu.

A vida, do pár hodin přišla z Ameriky kladná odpověď. A tak pro vás máme další lahůdku. Jsem ráda, že Stevovy fotografie můžu představit na stránkách LaZ, a doufám, že vše klapne a v říjnovém čísle přineseme i rozhovor s tímto geniálním fotografem.

Fascinují mě jeho fotografie, zejména ty z Afghánistánu. Hlavně proto, že sama ze své zkušenosti vím, jak je zrovna v téhle zemi těžké fotografovat.

McCurry dokáže z banální situace, kterých vidíte na ulici stovky, udělat umění. Přitom jen čekat třeba v Kábulu na světlo je opravdové peklo. Kdekoli čekat v Kábulu je nebezpečné peklo. Když pominu fakt, že světlo je tam pro fotografa peklo skoro celý den…

A aby toho nebylo v září málo, nastává opět čas výstavy World Press Photo. Jako každý rok jsme i letos mediálním partnerem pražské expozice těch nejlepších světových fotografií. Cenu Prahy letos vyhrál turecký fotograf Bulent Kilic. Fotografoval mimo jiné také v uprchlických táborech v Turecku ty, kterým se podařilo opustit válkou rozvrácenou Sýrii.

Do Sýrie za pár hodin poté, co dopíšu tyto řádky, odjíždím i já. Hlavním cílem cesty je dostat se do syrského Kobání, města, kterému se na Blízkém východě přezdívá kurdský Stalingrad. Snad se tu podaří nasbírat další svědectví o hrůze tohoto vleklého konfliktu. A pokud jste sledovali na našem webu, Facebooku či v časopise projekt Archa pomoci, mám tady ještě poslední pozvánku – od října budeme společně s Jarmilou Štukovou vystavovat naše fotografie z Iráku a Sýrie v pražské Galerii Portheimka. A sledujte také náš Facebook, budeme hrát o ceny spojené s výstavami a fotografováním!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP

Tématem čísla jsou pouště a pralesy – a také to, jak se lidé vyrovnávají s těmito extrémními životními podmínkami. Zvlášť originální jsou indické kořenové mosty. Dozvíte se také, co je to machteš a kde v Evropě leží „Pentagon“. A nezapomeňte na 10 zajímavostí o pouštích a pralesích od Michaela Fokta.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články