Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_8_15.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Pátek, 7. Srpen 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Fotka, kterou jste ještě neviděli

Zavřete na chvíli časopis a podívejte se ještě jednou na titulní stranu. Už? Právě jste se dodívali na opravdu unikátní fotografii, podle všech dostupných informací jedinou fotografii Prahy pořízenou touto metodou.

Tedy přesněji řečeno, jednu ze dvou – tu další najdete na straně 20, kde začíná téma věnované cestování po ČR. Autorem fotky je František Zvardoň, český fotograf žijící ve Francii a náš dlouholetý spolupracovník.

Jen u nás najdete Františkovy nádherné fotografie a já jsem hrdá, že ho mohu řadit mezi své blízké přátele. František je jedním z těch nemnoha fotografů, kteří mají nejen ohromný talent, ale i schopnost neustále hledat a prošlapávat nové cesty. Tak jako s naprosto novátorskou fotkou Prahy. „Když chcete udělat podobnou fotku krajiny, není to žádný problém, dáte foťák na stativ a otáčíte s ním. Pro mě ale byla výzva zachytit město pod úhlem 360 stupňů.

To musíte udělat z nějaké věže. Jenže musíte měnit pozici fotoaparátu, a to už je poměrně dost složité,“ říká František. Focení jedné takovéto fotografie pak trvá týdny. Štrasburk takhle fotil František několik týdnů, v Praze měl prý štěstí a na Staroměstskou radnici vylezl „jen“ patnáctkrát.

Výsledná fotka je složena ze 48 fotografií, jenže na to, aby mohl František vybrat těchto 48 správných, jich musí vyfotit minimálně desetkrát tolik. „Všechno se pohybuje, mraky především, takže při focení musíte být velmi rychlí. Což je problém třeba na Staroměstské radnici, kde je spousta turistů. Musí také být to správné světlo, nejlépe se fotí zrána nebo kvečeru,“ popisuje některé těžkosti František.

Hledá něco nového a přes překonávání technických problémů nezapomíná na to, že fotka musí být tak trochu umění. Posouvá fotografii zase o něco dál… Jsme rádi, že můžeme být u toho!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP

Skoro celé číslo věnujeme cestování po Česku. Tady je pár tipů z naší redakce: já bych jela do muzea Hliníka, který se odstěhoval do Humpolce. Editorka Andrea by šla naboso kamkoli a grafik Štěpán by si někde u vody ve stínu nejradši četl analýzu Terezy Spencerové.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články