Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_7_15.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Čtvrtek, 9. červnaec 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Editorial Lenky Klicperové: Na jih, nebo na jih?

Kdybych si měla vybrat z červencové nabídky Lidé a Země, jedu do Portugalska. Nebo do Cremony? Ne, do Portugalska. Pojí mě k němu krásné zážitky z vysokoškolských cest. Jednou jsme se kochali tamními památkami (a samozřejmě portugalskými víny), podruhé si užívali dobrodružnou plavbu na dlabaném člunu podél portugalského pobřeží.

Léto na vlnách Atlantiku, to byl sen. Do té doby, než začalo pršet, ochladilo se na třináct stupňů a kvůli mohutným vlnám jsme nemohli s člunem přistát na pláži. A do té doby, než jsme v Sines (myslím, že to bylo tam) s tamními rybáři vykšeftovali pár čerstvě nalovených ryb. Náš expediční kuchař Radek měl s sebou petrolejová kamna, jež patrně pamatovala ještě frontové vývařovny v zákopech u Verdunu. Vařil na tom bravurně, až na jednu nešťastnou událost, kdy mu nafta unikla do bramborové kaše, na kterou jsme se hladoví po celodenním pádlování dost těšili.

Proklínali jsme ho sborově, ovšem dnes je to jedna z nejcitovanějších historek a vzpomínek na celou expedici. Kaši s naftou nedokázali pozřít ani ti nejotrlejší drsňáci, rybí polévka se ovšem Radkovi povedla o mnoho lépe. Nafta zůstala tam, kde měla, sehnal u místních i nějakou čerstvou zeleninu. Žel bohu, jakmile jsem zanořila lžíci do lahodně vonící tekutiny, připlavalo mi na ni vypoulené rybí oko. A ne jedno. Nejsem v jídle žádná cimprlína, ale vzpomínám si, že mi to gurmánský zážitek poněkud pokazilo. Ale stejně tam bylo krásně…

Nebo ta Cremona? Tam jsem sice nikdy nebyla, ale chtěla bych. Celý můj dětský a raný dospělý život se pojí s houslemi. Čert ví, proč jsem jako šestiletá holčička umíněně trvala na tom, že musím hrát zrovna na tak pekelný nástroj. Než jsem se po nějakých patnácti osmnácti letech dobrala do stadia, kdy se to dalo jakžtakž poslouchat, byli sousedé s nervy na pokraji kolapsu. Myslím, že proklínali veškeré výrobce houslí i jejich konstruktéry včetně proslulého cremonského rodáka Stradivariho…

Tak do Portugalska, nebo do Cremony? Anebo úplně jinam?

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP

Inspirace na letní cesty po Evropě najdete v tomto čísle víc než dost. Já sama jsem si ovšem moc ráda přečetla rozhovor s afghánským producentem filmu Mina Walking. A také reportáž o brazilských hledačích diamantů se čte doslova jedním dechem!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články