Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

Lenka Klicperová 3-7.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Středa, 8. března 2017
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Co všechno se dá přivézt z cest

Dodnes si z té cesty pamatuju jen to nejpodstatnější – pohodu, jakou jsem už dlouho potom nezažila. A taky to, že jsem tam získala recept na nejlepší tiramisu a k tomu jednu kamarádku. Taky z nejlepších.

O čem je řeč? O plavbě nizozemskými kanály, kam vás lákáme s nastávajícím jarem v březnovém čísle LaZ. Tenhle zážitek se dá srovnat s máločím. Prostě se nalodíte a pak už jen sledujete malebné vesničky na břehu, defilé vodních mlýnů, lány tulipánů. Jíte ty nejlepší sýry, protože špatné se tam sehnat nedají. Není to takové dobrodružství jako plavba námořní. A je jen malá pravděpodobnost, že ztroskotáte. Muž přes palubu, to už se ale stát může, a snadno. Výhodou poklidné plavby je totiž to, že si můžete už po poledni (neboť, jak praví klasik: Pravý gentleman, Saturnine, nepije alkohol před polednem. Ani o dovolené!) otevřít láhev perlivého vína a se sklenkou v ruce okukovat měnící se krajinu.

Takhle to tehdy dělala naše partička. Renatka nám k tomu dávala k dobru své kulinářské historky. Recept na tiramisu, který jsem od ní získala, mám dodnes. Ochutnávám ráda v italských restauracích to jejich tiramisu a pak si většinou pomyslím (a někdy to řeknu i nahlas): Dobré, ale dělám lepší! Místo dřeváků a tulipánů jsem si z plavby přivezla jiný suvenýr – Máří, mou kamarádku a spřízněnou duši. Bylo to tehdy jako z toho vtipu o dvou ženách zavřených deset let v jedné cele, které si po propuštění řeknou: Tak se zejtra sejdeme na kafe a dopovídáme si to! Jen místo cely jsme spolu bydlely v jedné kajutě…

Kdoví, co vás čeká na cestě. A koho nebo co si z ní můžete přivézt. Tak vzhůru na palubu nebo kamkoli jinam do světa!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Ženy z Tehuantepecké šíje v Mexiku vládnou svému podnikání, svým rodinám a svým mužům. Když manželé neposlouchají, nedostanou najíst. Téma čísla si prostě čtenářky nemohou nechat ujít… Pro muže tu máme rozhovor s Jardou Jindrou, nefalšovaným dobrodruhem, který doma prostě nevydrží. Pro všechny bez rozdílu je tu výprava za gorilami horskými do deštného lesa. A rodná hrouda se v březnu prezentuje skvělým článkem Zuzany Šprinclové o specifické brněnské čtvrti Cejl.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články