Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

Lenka Klicperová - únor.jpg
Lenka Klicperová, Středa, 8. února 2017
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Náš milý predátor

Jeden kamarád mi nedávno vyprávěl zážitek ze sedmdesátých let, kdy se kdesi na moravském maloměstě promítaly Čelisti. On sám, tehdy malý chlapec, se krčil za plotem letního kina a snažil se zahlédnout aspoň jednu zlověstnou ploutvičku. Najednou křik. Lidé v panice začali prchat z kina, jak je vyděsila hrůza žraločích útoků zobrazená geniálním Stevenem Spielbergem. Spielberg se podepsal na nás všech. Já třeba dodnes nedokážu dlouho plavat v moři, aniž by mě nepronásledovaly nepříjemné pocity, že se tmavou hlubinou ke mně blíží ty rozevřené čelisti.

Ve skutečnosti se možná nevědomky Spielberg podepsal i na žraločí populaci. Ta nenávratně mizí, jak ji my, lidé, decimujeme. Mělo by nám to v hlavě rozsvítit červenou kontrolku, dokud je ještě čas. Jestli tedy čas ještě je. Žraloci jsou jedni z posledních predátorů nás – lidí. Měli bychom si jich vážit, protože nás udržují v bdělém stavu. Přirozený vývoj je založen na neustálém přizpůsobování se měnícím se okolnostem, zvlášť boji o život. Moderní člověk si myslí, že když se naočkuje a bude jíst brokolici, nic se mu nemůže stát. Žraloci, krokodýli a jim podobní predátoři nám připomínají, že jsme stále součástí přírody. A že jsou tady tvorové, kteří jsou silnější. Když tu nebudou, co bude s námi? Budeme nedotknutelní – a to bude začátek konce. Je hrozné číst o tom, že žraloky vybíjíme kvůli polévce bez chuti a zápachu. Měla bych takový nápad. Co takhle rozšířit v Asii zvěst, že polévka ze žraločích ploutví nefunguje, ale místo toho zabírá na všechno včetně rakoviny skvělá polévka z uší islamistů?

Vsadila bych se, že do týdne bude amen nejen s Islámským státem, ale i celou al-Káidou…

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Kromě úchvatných fotografií Richarda Jaroňka, kterak se mazlí se žralokem tygřím, si můžete přečíst rozhovor s geniálním lezcem Adamem Ondrou.

Ten nedávno v rekordním čase zlezl kilometrovou kolmou stěnu Dawn Wall v Yosemitech. Pokud nejste zrovna dobrodruzi, máme pro vás japonský tip. V zemi vycházejícího slunce zajděte do onsenu, tradičních japonských lázní. Makakům červenolícím se koupel v horké termální vodě líbí.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články