Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

Lenka Klicperová - leden 17.jpg
Lenka Klicperová, Pondělí, 9. ledna 2017
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Zeman je šťastná holka

To si tak jdete jednoho prosincového dne po uprchlickém táboře u Mosulu a najednou stojí před vámi Zeman. A nevypadá vůbec tak, jak by člověk od osoby tohoto jména čekal. Mosulský Zeman je totiž holka, jedenáctiletá fotbalistka.

Předtím žila v Mosulu, kde nyní zuří válka mezi Islámským státem a iráckou armádou. Pod nadvládou islamistů se v Mosulu nedalo svobodně dýchat, tamním dětem bylo dokonce zapovězeno si hrát. Nesměly mít hračky, na fotbal museli kluci zapomenout. A s nimi i Zeman, která fotbal miluje. Jejím idolem je Ronaldo, Barcelona jsou prý saláti.

Zeman mi byla na první pohled sympatická. Na rozdíl od ostatních holčiček, které většinou cudně klopily zrak k zemi, se Zemaniny tmavě hnědé oči rámované hustými řasami zabodly do těch mých s až vyzývavou lehkostí a bojovností. Žádné kuňkání, ale odpovědi pronášené sebevědomě a nahlas. Zeman je teď v táboře konečně spokojená. Může běhat, kde se jí zlíbí, a kopat si s klukama.

Nevadí jí, že bydlí ve stanu, který nahradil jejich dům v Mosulu, odkud musela celá rodina prchnout. Tak málo jí stačí, aby byla šťastná. My doufáme, že vás udělá šťastnými čtení o nebesky krásných tropických ostrovech.

Uprostřed dlouhé zimy je výlet do tepla pod palmy pro mnohé z nás přesně tím, o čem sníme. Já se vždycky v Iráku nebo Sýrii proklínám a ptám se sama sebe – proč neležím někde na rozehřátém písku a neposlouchám šumění moře? Proč místo toho fotím v uprchlickém táboře, na frontové linii nebo v jedy zamořené krajině, kde hoří ropné vrty? Nevím, vlastně nevím. Doufám, že na ty proklaté palmy snad taky jednou dojde. Ale zatím mne baví víc potkávat ve světě malé Zemany.

Přeji vám v novém roce, ať vás to, co děláte, naplňuje štěstím. A výlet pod palmy si užijte, i kdyby jen prostřednictvím našich stránek.

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Jak to vypadá, když se tři muži přihlásí do závodu na afrických rybářských loďkách? Nejenže si to užijí, ale ještě vyhrají! Přečtěte si o nich na str. 70. Jestli se radši povalujete na pláži, mrkněte na Maledivy. A patrioti vyjedou do Rožmberku na tamní unikát.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články