Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

Untitled_002-1.jpg
Lenka Klicperová, Pátek, 9. prosince 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: O minách. Úplně nevánoční editorial.

Potkala jsem ho na jednom z nejnehostin­nějších a nejnebezpečnějších míst na světě: v poušti na irácko-syrské hranici (viz foto na straně 12–13). Ammar uprchl s rodiči z válkou zmítaného Mosulu. Museli zaplatit pašerákům, aby je převedli přes linie IS, ale ani tak neměli vyhráno. Jeli přes minová pole. Viděli, jak auto jedoucí za nimi najelo na minu. Pak jen výbuch a sténání zraněných… Miny se tak nějak táhly celou mou poslední irácko-syrskou cestou. Pracovaly jsme s Jarmilou Štukovou a Markétou Kutilovou s oběťmi min v Manbiči, syrském městě, které nedávno osvobodili od IS. Islamisté jsou sice skoro pryč, ale ve městě se rozrůstá zástup jednonohých, bezrukých či beznohých. Není, kdo by jim pomohl, široko daleko nikdo protézu vyrobit neumí. Miny jsme musely řešit úplně všude. Při přesunu na frontovou linii, kam jsme jeli po cestě, na jejíchž okrajích bylo min jak naseto. Náš řidič kvůli zvířenému písku neviděl místy před sebe tak dlouho, že už bylo skoro nepravděpodobné, že na některou nenajedeme. Když bylo toto nebezpečí zažehnáno, přišla další záludnost v podobě sledování práce odminovávací jednotky. Mám pocit, že jsem se v životě neocitla ve větším nebezpečí.

Deminér se po minovém poli ploužil jako houbař, sehnutý, s očima na stopkách. Což by mu bylo samozřejmě houby platné, protože miny schované pod vrstvou hlíny takhle neobjeví. Já šla za ním a jenom si fatalisticky opakovala, že třeba budeme mít štěstí. Měli jsme. My ano…

Když už jsou opět ty Vánoce, vzpomeňte si na ty, kteří nemají štěstí, třeba už jen proto, že se narodili ve špatné zemi. I kdyby jen to, svět bude vaší vzpomínkou zase o trochu lepší.

Krásné vánoční svátky vám přeje celá redakce!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

O životě pravoslavných indiánů na Aljašce skvěle vypráví Štěpán Černoušek. Od něj se přesuneme k černochům na pláni Maasai Mara. Zdejší masajští bojovníci dnes neohroženě podnikají a turistům dovedou zařídit luxusní pobyt i s výletem balonem.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články