Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3lenkaklicperova.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Úterý, 9. června 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Editorial Lenky Klicperové: Ithaka a jiné příběhy

Vždycky jsem chtěla jet na Ithaku. Zní to tak nádherně romanticky i nostalgicky. Stačí jen vyslovit tohle řecké jméno a před očima mi hned vytanou scény z Homérova eposu. Vidím věrnou Penelopu, jak se prochází po prázdných plážích malého zeleného ostrova a vyhlíží přes moře svého muže Odyssea. Jednou se tam snad podívám, jsem ale ráda, že můj tajný tip na prázdninovou cestu vám můžeme předat prostřednictvím reportáže Michaela Borovičky. Zase to letos nestihnu.

Přijela jsem právě z Iráku a Sýrie a na odpočinek tak nějak není čas. Projekt Archa pomoci, v rámci něhož jsme v obou zemích pracovaly společně s mou parťačkou a skvělou fotografkou Jarmilou Štukovou, totiž pokračuje! Už se podařilo vybrat na půl milionu, který poputuje na podporu lidí přežívajících někdy i více než dva roky v uprchlických táborech. A chtěly bychom víc! Snad se podaří co nejdříve připravit výstavu fotografií mapující nejen úděl válečných uprchlíků, ale také těch, kteří bojují proti islamistům. Na frontě jsme jich potkaly nepočítaně.

Třeba Vinar, dvacetiletou jezídku. Na první linii nebezpečné městské války v Sindžáru nám řekla, že vzala do ruky zbraň, když si představila, kolik jezídských žen trpí v područí islamistů. Kolik jich denně znásilní, zotročí nebo zabijí… Nejen její příběh najdete na našem webu lideazeme.cz pod speciální hlavičkou Archa pomoci. A pokud vás příběhy osloví, pomozte také! Jeden uprchlík přežívá v táborech v Iráku za 19 dolarů denně. Peněz je stále méně a méně. To samé platí pro uprchlické tábory v Jordánsku, kam jsem zavítala ještě před svou cestou do Iráku a Sýrie. Válkou je ohroženo skoro šest milionů dětí…

Tenhle konflikt se netýká jenom lidí na Blízkém a Středním východě. Pokud nebude klid tam, nemůžeme čekat pohodu ani za branami staré dobré Evropy…

Archa pomoci, číslo účtu 55660022/0800 (v. s. 180 Irák, v. s. 182 Sýrie) Děkujeme!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP

Nechte se inspirovat článkem o boce Kotorské. Tady leží nejúchvatnější jadranské město, jaké jsem kdy viděla – černohorský Perast, kde nenajdete jedinou novostavbu. A na letní cesty je ideální i italské Gargano, které je zatím méně častým cílem turistů.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články