Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

editorial11.jpg
Lenka Klicperová, Středa, 9. listopadu 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Nedá mi to...

Musíte mi to prominout, ale nedá mi to. Dnes, kdy píši tenhle text, začala operace na znovudobytí Mosulu. Začala poslední velká bitva, která má zničit zločinný Islámský stát a rozbít jeho územní zisky. Pamatuji si, jak jsem přijela do Iráku před dvěma lety poprvé reportovat o válce. IS operoval na 40 % iráckého území. Dnes má sotva 10 %. Po Mosulu už mu nezbyde nic.

Ano, Mosul bude velmi pravděpodobně dobyt. K dispozici jsou zase spojenecká letadla a pozemní síly. Tytéž, které Mosul před dvěma lety nechaly padnout do rukou islamistů. Teď hýří sebevědomím. Jenže boj to bude hodně tvrdý – islamisté se dobře připravili, město je podkopané tunely, zaminované všude, kde to šlo, a disponuje velkým počtem civilistů, kteří se dají použít jako živé štíty. A IS ví, že nemá kam uprchnout. Pokud se tedy nerozhodne o tom, nechat islamistům z Mosulu únikovou cestu do Sýrie. USA tuto strategii podporují, protože by mnohem radši válčily proti extremistům na širých pláních Sýrie než v opevněném Mosulu, kde se pořád odhaduje počet civilistů na milion lidí. Bude to tvrdý boj…

Takových v Iráku zažil pěkných pár i náš listopadový host – Antonín Kratochvíl. Scházíme se spolu už možná přes rok. Ne že bych chtěla naznačovat nějaké delikátnosti – pracujeme spolu na knize příběhů Antonínových nejen válečných fotografií. Občas se debata od fotek stočí i jinam. Budu trochu parafrázovat větu, která mi utkvěla z jedné z posledních rozprav. „Je to tady úplně na hovno… ale moje žena se pořád usmívá.“ Co víc si může chlap přát?

V tomhle čísle se zaměřujeme na českou fotografii, protože časopis Lidé a Země se stal mediálním partnerem nejprestižnější fotografické soutěže Czech Press Photo. Antonín je jedním z porotců a my vám přinášíme nejen rozhovor s ním, ale také tipy a profily těch českých fotografů, kteří letos opanují soutěž. A já vám posílám pozdrav z Iráku nebo Sýrie, nevím, kde zrovna budu v momentě, kdy čtete tyto řádky.

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Z obálky se vesele směje ladácká babička (no, myslím, že budeme vrstevnice). Povšimněte si zejména obuvi, která dokonale ladí s jejím outfitem a šperky. Autorem krásné fotoreportáže je Václav Šilha. A zveme vás také do nejjižnější trvale obydlené vesnice na jihu Chile.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články