Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

2016-10.jpg
Lenka Klicperová, Pondělí, 10. října 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Zjevení jménem Wahída

Wahída si navyklým pohybem upraví černý šátek zakrývající částečně jizvu nad levým okem. S námahou se posadí na zem, kde už její muži připravili občerstvení – vlastně takový malý brunch. Tady je všechno naopak než v jiných částech Iráku – žena tu velí a muži vaří snídani. „Než pojedeme na frontu, musíme se pořádně najíst,“ rozkáže a její tón nepřipouští žádný odpor. Ačkoli nemám hlad, láduju do sebe jedno vajíčko za druhým.

Stejně jako ostatní, ani já si netroufám Wahídě odporovat. Až si přečtete reportáž z Iráku, pochopíte přesně proč. Velitelka Wahída je něco jako zjevení, monstrum nebo mimozemšťan, který před vámi zničehonic přistál uprostřed irácké pouště. Je důkazem toho, že ženy, pokud chtějí, dokážou asi úplně všechno. Nikdy jsem se nesetkala s někým tak tvrdým a tak šíleně odvážným, jako je tato žena. Člověk se taktak ubrání adorujícímu pohledu na ni. Žen, které v arabské části Iráku bojují se zbraní v ruce, je málo. Přesněji řečeno, na té „naší“ straně je jen Wahída.

Od ní jsem se ale dozvěděla zajímavou informaci, kterou jsme slýchali už v Sýrii a objevila se i na internetu. Na druhé straně fronty prý v řadách IS bojují také ženy. „Slyšela jsem o tom a sama jsem viděla odstřelovačku pocházející z Čečenska,“ tvrdí Wahída.

Nechtěla bych být svědkem souboje těchto dam. Je strašně smutné, že je to zrovna válka, která dává některým ženám první příležitost k až extrémní emancipaci. Ale historia magistra vitae – nebylo to stejně tak i během druhé světové války? Ženy dostaly příležitost nejen v boji, ale musely nahradit také chybějící muže v civilním životě, musely zkrátka ke strojům. V syrském Kurdistánu už je normou to, že ženy bojují a jsou naprosto rovnocennou složkou armády. Jen budoucnost ukáže, jestli Wahídin příklad pohne společností v arabské části Iráku, nebo tato výjimečná žena zůstane jen tím, čím je teď – absolutním zjevením, výjimkou a extrémem.

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Začátek podzimu si zpříjemníme africkou exotikou. Zavedeme vás spolu s Františkem Štaudem do Súdánu. Děj další reportáže se odehrává v daleké Kolumbii a podíváme se mezi „polepšené“ příslušníky geril FARC. A nakonec musíte objevit moravské Toskánsko!

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články