Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

LaZ10.jpg
Lenka Klicperová, Pátek, 9. září 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Léto nekončí!

Ale samozřejmě že končí, co naplat. Meteorologické léto trvá v našich podmínkách do konce srpna, jenže s tím se nemusíme smířit. Můžeme proti podzimním plískanicím jednoduše bojovat, a to tak, že odjedeme někam, kde slunce svítí i v září a moře je pěkně vyhřáté. Já zase volím svou obligátní jachtu v Chorvatsku. Už ani nespočítám pokolikáté, ale těším se tam zase stejně, jako když jsem vyjížděla na moře poprvé – tuším, že v roce 2000.

Předloni jsme zajeli i do Trogiru, který mne úplně dostal uvolněnou středomořskou atmosférou. Nechte se tímhle starobylým městem s promenádou s palmami také okouzlit. Anebo třeba Maroko? Cestovali jsme tam před několika lety společně s výherci fotosoutěže LaZ a já si od té doby slibuju, že se vrátím.

Tažín, šneci na náměstí Fna v Marrákeši, křivolaké uličky Essaouíry, kasby a ksary, datle i zázračný arganový olej, to všechno dává dohromady obraz téhle okouzlující exotiky v podstatě za rohem. Maroka se určitě nebojte, ačkoli spadá do nyní turisty opomíjeného pásu severoafrických destinací.

Hrozba mezinárodního terorismu zkrátka hýbe i mapou světové turistiky a dříve oblíbené pláže v Turecku či Tunisu nebo Egyptě zejí prázdnotou. Škody budou obrovské, ekonomika těchto zemí byla výrazně závislá na turismu. Nebude to mít dopad jen na velké hotely a resorty, ale i na drobné prodejce a dodavatele. Bohužel to ve výsledku může vést k větší radikalizaci a ohrožení nás všech. Chudoba vytváří živnou půdu pro terorismus, kdy pro pár set dolarů je člověk ochotný vzít na sebe sebevražednou­ vestu.

Na druhou stranu ze současné politické situace těží tradiční země, které byly už trochu okoukané – Španělsko, Portugalsko, Itálie, Chorvatsko… A třeba také Madeira, krásný malý hornatý ostrov, kde je nádherně v jakékoli roční době. Pojďme si tedy to zářijové léto ještě společně užít!

MŮJ TIP

Září je tedy v LaZ ve znamení pozdního slunce na Krétě, Madeiře či v Bulharsku. V našich krajích už je chladněji, a tak se zahřejeme alkoholem. Máme pro vás hned dvě cesty za vínem na Moravu! A navíc skvělý rozhovor: se sokolníkem arabských šejků Martinem Ptáčkem.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články