Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

LaZ 08_16 lenka.jpg
Lenka Klicperová, Čtvrtek, 11. Srpen 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Lepší, než írácká poušť

Jak je u nás doma krásně, si člověk nejlépe uvědomí, když odjede někam jinam, kde to třeba zase tak náramné není. Já to tak mám často. Teď jsem se vrátila z Iráku, kde vládla padesátistupňová vedra. Kolem jen vyprahlá poušť a trosky domů. Válka. Žár nesmiřitelného slunce. Smutek.

Při vzpomínce na šťavnaté zelené lesy a háje české kotliny, na úrodnou Moravu si najednou uvědomíte, jaké štěstí máme. Nejenže tu není válka. Při rozhovorech se ženami z Fallúdži ale zapomenete i na nehostinnou krajinu kolem. Přijde k vám žena a ukazuje fotografie svých tří dětí, které se jí před očima utopily, když prchala před boji mezi Islámským státem a iráckou armádou. Vidíte tu bolest v jejích očích. Vidíte město, prázdné, jen sem tam projede auto s vojáky. I ptáci zmizeli. Fallúdžu ovládal dva roky Islámský stát a teprve nedávno ji dobyla zpět irácká armáda a šíitské milice Hašd Šaabí. Tam jsme se vypravily spolu s Jarmilou Štukovou.

Společně jsme se vydaly i na frontové linie, do jedné z nejnebezpeč­nějších oblastí machmúrských hor, kam se teď přesunuly boje po dobytí Fallúdži. Stejně jako poušť v iráckém „Arabistánu“ i hory jsou nehostinné a rozpálené doběla sluncem. Kolem se vrší další barevné hory z odpadků, jimž dominují plastové láhve či zbytky jídla. Nad tímto masivem vyprodukovaným obránci hor se vznáší hejna much a smrad. Jenže na úklid tu není čas, jen dvě stě metrů za pozicemi irácké armády číhají odstřelovači islamistů.

Tohle nebezpečí nelze brát na lehkou váhu. To poznáte podle toho, že obránci nad ochranné valy nevystrčí ani kousek svého těla. Pozice nepřítele pozorují pomocí ohnuté trubky, uvnitř které mají pečlivě naaranžované zrcátko… Jestli vás zajímají naše zážitky z Iráku, sledujte kromě LaZ také časopis Reflex, kde se mé reportáže budou průběžně také objevovat. Ale prozatím zapomeňte na válku a užijte si nádherný zbytek léta u nás doma!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články