Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

2016-07.jpg
Lenka Klicperová, Středa, 13. červnaec 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: V hlubinách zvědavosti

Jestli mám z něčeho opravdu strach, tak to je mořská hlubina. Tedy rozumějte, taková hlubina, kde je vidět dno poseté nejrůznějšími divnými věcmi, mezi nimiž se občas mihne stín paryby. Taková hlubina, v níž je přes průzračnou vodu dole vidět ulomený kýl starobylého škuneru s pár kostrami uvnitř… Prostě když plavu a vidím na dno, fakt se bojím. Zlepší se to, jakmile se dostanu na hloubku, kdy je pode mnou černá temnota, skrze niž neprosvítá nic děsivého.

Pak takhle můžu plavat do té doby, než se mi začnou v hlavě honit záběry z Čelistí. Je to něco naprosto iracionálního, co se nedá ničím vysvětlit. Jsem výborná plavkyně, nikdy se mi ve vodě ani pod vodou nestalo nic dramatického.

Ale nějak instinktivně se té hlubiny pod sebou bojím. I nebezpečných živočichů v ní. Jednou mi Richard Jaroněk v žertu nabídl jet s nimi na bílé žraloky.

Richard je autorem těch nejšílenějších záběrů, co se dají pod hladinou se žraloky pořídit. Vážně jsem o tom uvažovala asi půl minuty. Že prý do vody nemusím, jen budu fotit z lodi. Cha! Je mi jasné, že by mě do té vody při první příležitosti shodili, aby byla nějaká ta sranda, že. Nebo by mě opili (Richard je z Vizovic, což mluví za vše) a já bych pak v bohatýrsky podroušeném stavu odpřisáhla, že se za těmi žraloky potopím, a pak bych to musela splnit.

A proč to všechno píšu? Kromě spousty úžasných reportáží z blízké Evropy vám doporučuji rozhovor s vrakovým potápěčem Jindrou Böhmem. Nebojí se potopit do více než stometrové hloubky. Prostě další šílenec. Ale chápu ho, vede ho totiž to, co je podle mě jedním z největších hnacích motorů lidstva – zvědavost. Tu máme s Jindrou společnou. Myslím, že touto krásnou vlastností disponuje i většina vás, co nás čtete.

Proto nás čtete. Kam bychom bez zvědavosti došli?

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Červenec bude ve znamení prázdnin a dalších skvělých cest po Evropě. Stará známá Provence se vám s námi ukáže v novém světle, na gumovém člunu doplujeme po Dunaji do moře a na Sardinii navštívíme Paní vod. A u nás doma budeme hledat starý vodní kanál…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články