Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

lenka.jpg
Lenka Klicperová, Pondělí, 13. června 2016
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Kolem dokola jen moře

Dvacátý třetí rok mého pobytu na ostrově ubíhal v pokoji a míru při neustálé práci. Kdybych měl záruky, že mne divoši nevyruší, byl bych se mohl zavázati, že zde milerád strávím zbytek života, až do chvíle, kdy ulehnu a zemru jako ten kozel v jeskyni. Čas mi nyní ubíhal příjemněji než dříve, neboť jsem vynalezl rozličné zábavy a hříčky pro kratochvíli a rozptýlení.

Polo se naučil mluvit důvěrně, článkovaně a zřetelně a rád jsem ho poslouchával. Měl příjemný hlas a nahradil mi z nedostatku lidské bytosti alespoň trochu rozhovory, které člověk zvláště po dlouhé osamělosti rád vede…“ Takhle to viděl Robinson Crusoe ve světoznámém románu Daniela Defoea. Já ho v dětství přelouskala celý několikrát. To jsem měla a stále mám ve zvyku se všemi svými oblíbenými knihami. Taky jste chtěli být někdy v životě tak trochu robinzonem?

Ostrov vzdálený, nořící se do příboje vln, jen vaše stopy v písku, kol dokola temně modrý oceán… Uznávám, že třiadvacet let je trochu dlouhá dovolená, ale na týden či dva by to nemuselo být špatné. Vypnete mobil, sbalíte to nejnutnější a můžete zažít robinzonádu na vlastní kůži. Kde? Přece na chorvatských majácích!

Jestli máte o této jaderské zemi odpor vzbuzující představu v podobě narvaných pláží, turistů s řízky v alobalu, ječících rozjívených dětí a předražených služeb všeho druhu, vězte, že to může být jinak! Já znám chorvatské ostrovy z paluby jachty a o tom, že to stojí za to, svědčí i fakt, že jachtařit se sem vracím už… kolik že? Patnáct let?

To jsem snad ani nechtěla takhle přesně spočítat. Kromě jachtingu je chorvatské pobřeží ideální pro napodobování Robinsona. Majáků, na které se můžete vydat prožít dovolenou bez technických hraček současnosti, je tam dost. Možná budete sami překvapeni, jak snadné může být přestat posílat e-maily, zprávy, odstřihnout Facebook, Twitter, Instagram… a prostě mluvit s partnerem nebo přáteli, se kterými se na majákovou dovolenou vydáte. A když vás nebudou rušit divoši, bude to idyla!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

V červnovém čísle vás pozveme na originální evropskou dovolenou. Určitě ale ne na přelidněné pláže a okoukaná místa. Pošleme vás na ostrovy, kde budete skoro sami, ubytujeme vás v majáku a poradíme, kam se vydat pěšky a kam na kole. A budeme závodit na koních!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články